دفاع فرهنگى به چه معناست؟حکم فقهی دفاع فرهنگی چیست؟

در میان انواع هجوم‌هاى غیر نظامى دشمنان، تهاجم فرهنگى از همه آنها خطرناک‌تر است. در این نوع هجوم، دشمن با ترویج فساد و فحشا افکار عمومى جامعه را منحرف کرده، ارزش‌ها، آرمان‌ها و اهداف مقدّس اسلامى و عزّت و شرف مسلمانان را مورد هجوم قرار می‌دهد، تا مسلمانان را همرنگ خود گرداند.(۱) چنان‌که قرآن کریم می‌فرماید: «وَدُّوا لَوْ تَکْفُرُونَ کَما کَفَرُوا فَتَکُونُونَ سَواءً»؛(۲) آنان آرزو می‌کنند که شما هم مانند ایشان کافر شوید، و مساوى یکدیگر باشید.

این نوع تهاجم پیشینه‌اى دیرینه دارد و در طول تاریخ حیات اسلام از سوى دشمنان، به شکل‌هاى گوناگون صورت می‌پذیرفته و کمّ و کیف آن، همواره در حال تغییر و دگرگونى بوده است.

دفاعى که در دفع تهاجم فرهنگى مطرح است «دفاع فرهنگى» نام می‌گیرد و مسلمانان موظّف‌اند با همه امکانات و وسائل لازم به مقابله جدّى و دفاع از ارزش‌هاى الهى و منافع مسلمانان برخیزند.(۳)

حضرت امام خمینی(ره) در این‌باره می‌فرماید: «در صورتى که روابط کشور اسلامى با دیگر کشورها موجب استعمار مسلمانان یا استعمار کشورشان در بُعد فرهنگى شود، بر همه مسلمانان واجب است که از چنین روابطى اجتناب کنند و این‌گونه روابط حرام می‌باشد».(۴)

________________________________________

(۱). یوسفیان، نعمت الله، شخصیت و دیدگاههاى فقهى امام خمینى (قدس سره)، ص ۱۷۷، قم، مرکز تحقیقات اسلامى، چاپ اول، ۱۳۷۹ش.

(۲). نساء، ۸۹٫

(۳). شخصیت و دیدگاههاى فقهى امام خمینى (قدس سره)، ص ۱۷۸؛ همچنین ر.ک: تولیت،سید عباس، مدیریت دفاع فرهنگی، نشریه اندیشه انقلاب اسلامی، ص ۱۰۷ – ۱۳۰، شماره ۷ و ۸، پاییز و زمستان ۱۳۸۲ش.

(۴). موسوی خمینی، سید روح الله، تحریر الوسیله، ج ‌۱، ص ۴۸۶، قم، مؤسسه مطبوعات دار العلم، چاپ اول.

اسلام کوئست

شاید بپسندید:  دانلود نمونه سوالات دانشگاه پیام نور سال 1393