آیا این درست است که در یکی از کتاب‌های صحاح اهل سنت، روایتی – که به نظر مؤلف حسن و صحیح است – نقل شده که بر اساس آن، پیامبر خدا(صلی الله علیه و اله) در سوره بیّنه عباراتی را به عنوان قرآن آموزش داده بود، اما بعدها این عبارات حذف شده است؟!

آیا روایت صحیحی وجود دارد که بر اساس آن، پیامبر خدا(صلی الله علیه و اله) در سوره بیّنه عباراتی را به عنوان قرآن به ابی بن کعب آموزش داد، اما بعدها این عبارات از قرآن حذف شد؟!

آنچه در  آمده است؛ در سنن ترمذی(متوفاى ۲۷۹ق) که یکی از صحاح شش‌گانه اهل سنت به شمار می‌رود وجود دارد:

حَدَّثَنا محمود بن غَیْلان قال: حَدَّثَنا أَبو داود قال: أَخْبَرَنَا شُعْبَهُ، عَن عاصِمٍ، قال: سَمِعْتُ زِرَّ بن حُبَیْشٍ، یُحَدِّثُ عَن أُبَیِّ بن کَعْبٍ، أَنَّ رَسولَ اللَّهِ(صلی الله علیه و اله) قال لَهُ: «إِنَّ اللَّهَ أَمَرَنِی أَنْ أَقْرَأَ عَلَیْکَ القُرْآنَ»، فَقَرَأَ عَلَیْهِ «لَمْ یَکُنِ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ وَ الْمُشْرِکینَ مُنْفَکِّینَ حَتَّى تَأْتِیَهُمُ الْبَیِّنَه»(۱) و قَرَأَ فیها: «إِنَّ ذاتَ الدِّینِ عِنْدَ اللَّهِ الحَنیفیَّهُ المُسْلِمَهُ لا الیَهُودیَّهُ و لا النَّصْرانیَّهُ و لا المَجُوسیَّهُ، مَنْ یَعْمَلْ خَیْرًا فَلَنْ یُکْفَرَهُ» و قَرَأَ عَلَیْه: «لَوْ أَنَّ لِابْنِ آدَمَ وَادیًا مِن مالٍ لَابْتَغَى إِلَیْهِ ثانِیًا، و لَوْ کانَ لَهُ ثانِیًا، لَابْتَغَى إِلَیْهِ ثالِثًا، و لا یَمْلَأُ جَوْفَ ابْنِ آدَمَ إِلَّا التُّرَابُ، و یَتُوبُ اللَّهُ عَلَى مَنْ تابَ».(۲) «هَذَا حَدِیثٌ حَسَنٌ صَحِیحٌ».

ابىّ بن کعب نقل می‌کند: رسول خدا(صلی الله علیه و اله) فرمود: «خداوند به من دستور داده است تا آیاتى چند از قرآن را بر شما بخوانم» و سپس شروع کرد به قرائت این فقرات: «لَمْ یَکُنِ الَّذِینَ کَفَرُوا…»‏ و «همانا ذات دین نزد خدا، حنیفی مسلمان است، نه مشرک و نه یهود و نه نصرانی و نه مجوسی، و هر کس کار خوب انجام دهد از پاداش آن محروم نخواهد ماند» و «اگر آدمى دشتى از ثروت بخواهد و به وى عطا شود، دشت دیگرى را خواهد خواست. و اگر دشت دوم به وى داده شود، آرزوى دشت سوّم را خواهد کرد. و جز خاک چیزى درون آدمى را پُر نخواهد کرد. و خداوند بر هر کس که توبه کند باز خواهد گشت و توبه او را خواهد پذیرفت».

شاید بپسندید:  دیدگاه فخر رازی درباره آیه تبلیغ (مائده ۶۷)

سپس ترمذی مؤلف کتاب نظرش را بیان می‌دارد: این حدیث حسن و صحیح است!

گرچه عبارات موجود از لحاظ محتوا صحیح است، اما قرآنی بودن این عبارات در هیچ¬کدام از منابع روایی شیعیان وجود ندارد تا پاسخگوی صحت و سقم آن باشند.

 

________________________________________

(۱). بیّنه، ۱: «کافران از اهل کتاب و مشرکان (می‌گفتند:) دست از آیین خود برنمی‌دارند تا دلیل روشنى براى آنها بیاید».

(۲). ترمذی، محمد بن عیسى، سنن الترمذی، تحقیق، تعلیق، شاکر، أحمد محمد، عبد الباقی، محمد فؤاد، ج ۵، ص ۷۱۱، مصر، شرکه مکتبه و مطبعه مصطفى البابی الحلبی، چاپ دوم، ۱۳۹۵ق.

منبع: اسلام کوئست