آیا امکان دارد با انجام کارهای خوب و بدون خواندن نماز وارد بهشت شد؟  آیا می‌شود نماز نخواند و با کارهای خوب وارد بهشت شد؟

در روایات بسیاری اعلام شده است که از اولین چیزهایی که در روز قیامت از آن سؤال می‌شود، نماز است و قبولی نماز آن قدر ارزش دارد که بعد از آن شاید دیگر اعمال خود به خو‏د پذیرفته شوند:

«إِنَّ أَوَّلَ مَا یُحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ الصَّلَاهُ فَإِنْ قُبِلَتْ قُبِلَ مَا سِوَاهَا»؛(۱) اولین چیزی که در قیامت از انسان سؤال می‌شود نماز است که اگر مورد پذیرش واقع شد بقیه اعمال پذیرفته خواهد شد.

از سوی دیگر، نه تنها بی‌نمازان، بلکه حتی افرادی که نماز می‌خوانند، اما در آن سستی می‌ورزند از دایره شفاعت پیامبر اسلام(صلی الله علیه و اله) خارجند:

«عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ “علیه السلام» قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و اله)‏ لَا یَنَالُ شَفَاعَتِی غَداً مَنْ أَخَّرَ الصَّلَاهَ الْمَفْرُوضَهَ بَعْدَ وَقْتِهَا»؛(۲) امام صادق”علیه السلام» از رسول خدا(صلی الله علیه و اله) نقل می‌کند به شفاعت ما نمی‌رسد کسی که نماز واجبش را به بعد از وقتش تأخیر بیاندازد.

«قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و اله)‏ لَیْسَ مِنِّی مَنِ اسْتَخَفَّ بِصَلَاتِهِ لَا یَرِدُ عَلَیَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ»؛(۳) رسول خدا(صلی الله علیه و اله) فرمود: هر کس نماز خود را کوچک شمارد و نظرش سبک شمردن نماز باشد، از امّت من نیست، و به خدا سوگند هرگز در کنار حوض کوثر بر من وارد نخواهد شد.‏

با این وجود و با تمام ارزش و وزنه سنگینی که نماز دارد، در مقام نظریه پردازی نمی‌توان گفت؛ اگر فردی تمام اعمالش نیک باشد و تنها نماز نخواند مستحق دوزخ است. اما ما معتقدیم که چنین شخصی یافت نمی‌شود و مصداقی برای آن نمی‌توان یافت؛ زیرا پیامبر اسلام(صلی الله علیه و اله) فرمود:

«لَا یَزَالُ الشَّیْطَانُ ذَعِراً مِنَ الْمُؤْمِنِ مَا حَافَظَ عَلَى الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ فَإِذَا ضَیَّعَهُنَّ تَجَرَّأَ عَلَیْهِ وَ أَوْقَعَهُ فِی الْعَظَائِم»؛(۴) شیطان همواره از انسان مؤمن بیمناک است، تا زمانى که نمازهاى پنج‌گانه را حفاظت و مراقبت مى‌‏کند. و هنگامى که حق نمازها را تباه کرد، شیطان نسبت به او جرأت مى‌‏یابد و او را دچار گرفتاری‌هاى بزرگ مى‌‏کند.

شاید بپسندید:  معانی ماه‌های قمری (رجب، شعبان ,محرم , ربیع و ...) چیست؟

لذا با توجه به تصریح این روایت، این تنها یک خیال است که فردی تمام اعمالش خوب باشد و تنها نماز نخواند!

 

________________________________________

(۱). کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ‏۳، ص ۲۶۸

(۲). ابن بابویه، محمد بن على‏،أمالی، النص، ص ۳۹۹

(۳). منسوب به على بن موسى، امام هشتم علیه السلام، الفقه المنسوب إلى الإمام الرضا علیه السلام، ص ۱۰۱

(۴). على بن موسى، امام هشتم علیه السلام، صحیفه الإمام الرضا علیه السلام، محقق، مصحح، نجف، محمد مهدى،‏ ص ۴۲

منبع: اسلام کوئست