دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری آمار سال ۱۳۹۴

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته آمار سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۳۲ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

معرفی کوتاه رشته آمار

هدف تربیت افرادی است که بتوانند:
الف ) به عنوان کارشناس آمار در سازمانها و ادارات به تجزیه و تحلیل اطلاعات آماری بپردازند.
ب ) تمام درسهای آمار و احتمال را در مدارس تدریس نمایند.
ج ) تحصیلات خود را در سطح کارشناسی ارشد و دکترا ادامه بدهند.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند
الف ) در مسایل ساده آماری به منظور رفع نیاز موسسات صنعتی، اقتصادی، اجتماعی ، کشاورزی، مراکز درمانی و غیره به مدلسازی بپردازند.
ب ) مفاهیم آماری را درک نموده و به تجزیه و تحلیل اطلاعات بپردازند.
ج ) با تحلیل اطلاعات به برنامه‌ریزی صحیح و علمی بپردازند.
د ) از بسته‌های آماری رایانه‌ای به منظور توصیف داده‌ها و انجام استنباط آماری استفاده نمایند.
طول دوره تحصیل
طول دوره کارشناسی آمار بطور متوسط ۴ سال و نظام آموزشی از طبق آیین نامه آموزشی مصوب شورای عالی برنامه ریزی واحدی است زمان تدریس هر واحد نظری ۱۶ ساعت، عملی ۳۲ ساعت در طول یک نیمسال تحصیلی ۱۶ هفته آموزش کامل است.

معرفی علم آمار به زبان ساده
پیشگویی بر اساس اعداد و ارقام است. به عبارت دیگر یک آماردان می‌تواند بر اساس مجموعه اطلاعات عددی و بر مبنای مدل‌های ریاضی و مدل‌های نظریه احتمال، پیشگویی کند. یعنی به یاری اطلاعات گذشته، نحوه رفتار یک فرآیند را پیش‌بینی نماید. از همین رو می‌توان گفت که علم آمار نتیجه‌گیری از جزئیات و یا رسیدن از جزء به کل می‌باشد.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
قوی بودن در علم ریاضی برای موفقیت در رشته آمار ، امری ضروری است چون مباحثی که در علم آمار مطرح می‌شود با ریاضیات ارتباطی تنگاتنگ دارد. قدرت درک علمی مسایل آماری و تجزیه و تحلیل احتمالی مطالب نیز ضروری است.

شاید بپسندید:  دانلود سوالات ورودی کارشناسی ارشد فرهنگ و زبان‌های باستانی سال ۹۴ + کلید

نکات تکمیلی
چندی پیش مجله Science به دنبال یک نظرخواهی از دانشمندان علوم مختلف ۲۰ کشف و اختراع مهم قرن بیستم را معرفی کرد. که در میان این اختراعات و اکتشافات علم آمار نیز پس از اختراعات مهمی مثل ترانزیستور و کامپیوتر و قبل از لیزر قرار داشت.

در دوره کارشناسی ارشد ۳۲ واحد تخصصی را می‌گذراند و در دوره دکترا ۲۴ واحد درسی اختصاصی و ۲۴ واحد رساله دکتری را می‌گذراند.

گرایشهای مختلف رشته آمار در مقطع کارشناسی ارشد
آمار ریاضی ، آمار حیاتی ، آمار بیمه ، آمار و کاربرد آن در اقتصاد و علوم اجتماعی . در مقطع دکتری: آمار ریاضی و آمار حیاتی. دروس پایه برای کارشناسی آمار ریاضی پیش دانشگاهی مبانی جامعه شناسی مبانی اقتصاد مبانی جمعیت شناسی مبانی ریاضی فیزیک پایه ۱و۲ ریاضی عمومی ۱و۲ آزمایشگاه فیزیک ۱و۲ آمار و احتمال روشهای آماری

آینده شغلی و بازار کار
تقریبا تمامی مراکز دولتی و خصوصی برای انجام برنامه‌ریزی و ارائه گزارش فعالیتهای خود نیازمند تهیه اطلاعات صحیح و به کارگیری تجزیه و تحلیل آنها هستند. از این‌رو، اغلب ادارات و نهادهای دولتی بخصوص وزارت برنامه و بودجه ، مراکز آمار ایران، بانکها ، وزارت آموزش و پرورش ، مراکز تحقیقی، مراکز بیمه و سایر موسسات دولتی و خصوصی از عمده مراکز جذب کارشناسان این رشته‌اند.

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته آمار سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۳۲ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.
دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری آمار سال 1394