دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری فوتونیک سال ۱۳۹۴
دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری فوتونیک سال 1394
در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته فوتونیک سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۳۹ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

معرفی رشته ی فوتونیک

در این علم آنچه نقش اساسی را بر عهده دارد بر هم کنش نور (فوتون) و ماده است در حالی که در علم الکترونیک نقش اصلی بر عهده ی برهم کنش الکترون و ماده است.

امروزه نور با روش های مختلف زندگی ما را چنان تحت تاثیر قرار داده است که تا چند دهه ی پیش حتی به ذهنمان خطور هم نمی کرد. نور در آینده نقش های مهمتری خواهد یافت. از جمله با فراهم کردن مقدمات انقلاب مخابرات فیبر نوری در جهان شرایطی جدید درکاربرد پزشکی، زیست فناوری (Biotechnology) ، حسگر های نوری (optical sensing) ایجاد خواهد کرد.

از جمله موضوعات مطرح در این رشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ساخت، توسعه و مطالعات بر روی لیزرهای مختلف با طول موج و توان های متفاوت

– مطالعه و ساخت فیبرنوری و بررسی کاربردهای فیبر در جهت رفع مشکلات مخابراتی کشور

– مطالعه و پژوهش در زمینه نانوفوتونیک به منظور رسیدن به تکنولوژی قطعات دیجیتالی فوتونی و نهایتاً پردازنده های فوتونیکی
– به کارگیری لیزرهای ساخته شده و خریداری شده در طرح های مختلف

– مطالعه و توسعه پایه ای در اپتیک کوانتومی مطالعه و توسعه فیزیک نیمه هادی در جهت مطالعه انواع لیزرهای نیمه هادی و ساخت آنها

– مطالعه برروی آشکار سازهای نیمه هادی
دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد این رشته زبان عمومی و تخصصی، مکانیک کوانتومی، الکترونیک و فیزیک مدرن هر یک با ضریب ۱  والکترومغناطیس با ضریب ۲ می باشد. داوطلبان این رشته بیشتر دارای مدرک کارشناسی فیزیک، مهندسی اپتیک و لیزر و بعضاًَ از رشته مهندسی برق می باشند.

شاید بپسندید:  دانلود سوالات دکتری رشته سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی سال ۱۳۹۴

گرایش های فوتونیک

فوتونیک- الکترونیک

پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ساخت قطعات الکترونیکی کوچک و کوچکتر تا به آنجا ادامه یافته است که امروزه پیش بینی می شود که در چند سال آینده دیگر نتوان قطعاتی از این کوچکتر ساخت که قادر به عبور جریان الکتریسیته باشند به گونه ای که در آنها عبور یک الکترون برابر خواهد بود با برقراری جریان و عدم عبور آن یعنی قطع جریان الکتریکی.

فوتونیک- فیزیک

شاخه دیگری از علم فوتونیک، فوتونیک- فیزیک است. در این شاخه نیز به مباحث بسیار زیادی از جمله روابط حاکم بر برهمکنش نور با ماده، میکروسکوپ*های روبشی، میدان نزدیک نوری و … پرداخته می شود. در این شاخه بیشتر به بررسی تحقیقاتی و علمی قطعات اپتیکی و کمتر به بخش ساخت*ای قطعات می پردازند.

فتونیک- مخابرات

مخابرات نوری فرمی از انتقال اطلاعات است که در آن نور واسط انتقال داده باشد. کانال چنین ارتباطی می*تواند فضای آزاد، هوا یا فیبر نوری باشد. در مخابرات فیبر نوری، نور مورد استفاده، عموماً لیزر با طول موج حدود ۱۵۰۰ نانومتر است که بسته به کاربرد، بردهای مختلفی دارد.

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته فوتونیک سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۳۹ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری فوتونیک سال 1394