دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری مجموعه شیمیفتوشیمی سال ۱۳۹۴
دانلود آزمون دکتری مجموعه شیمی- فتوشیمی سال 1394
در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته فتوشیمی سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۱۸ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

شیمی گیاهی را اصطلاحا فیتو شیمی می‌گویند. در این شاخه از شیمی به بررسی خواص شیمیایی و دارویی گیاهان مختلف می‌پردازند.در واقع شاخه‌ای از علم شیمی است که به مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهان مانند متابولیت‌های ثانویه گیاهی می‌پردازد.به بیانی دیگر می‌توان گفت که این علم با شیمی گیاهان دارویی طی سالیان بسیار زیاد ارتباط داشته‌است و ترکیبات گیاهی نقش بسزایی در صنعت داروسازی داشته‌اند.

از روش‌های معمول در علم می‌توان به استخراج و جداسازی، تغلیظ، آنالیز و روش‌های کروماتوگرافی و الکتروفورز که باعث شناخت فرمو‌ل‏های دقیق ساختاری و مسیرهای بیوسنتزی می‌شود. شواهد فیتوشیمیایی از انواع شواهد و صفات مورد استفاده در طبقه بندی‌های فیلوژنتیکی هستند، به شکلی که در گونه‌های دارای نزدیکی و خویشاوندی با یکدیگر، ترکیبات مشابهی یافت می‌شود اما همیشه نیز این گونه نیست.

به طور کلی از نظر ساختار علمی و روش های اجرایی و اهداف پروژه ها فیتو شیمی بسیار شبیه به شاخه ی فارماکوگنوزی از شاخه های تخصصی دارو سازی است. شاید بسیاری از محققان در رشته ی فیتو شیمی متوجه نباشند که پروژ های آن ها بسیار شبیه به محققان در رشته ی فارماکوگنوزی در دانشکده های دارو سازی است.

این دو گروه می توانند همکاری های زیادی داشته باشند و نتیجه ی کار آن ها که حاصل التقاط شیمی و داروسازی است می تواند بسیار مثمر ثمر باشد. به طور مشابه نیز بسیاری از محققین متخصص داروساز که دوره های رزیدنتی را در زیر شاخه ی فارماکوگنوزی می گذرانند شاید از وجود زیر شاخه ی فیتو شیمی اطلاعاتی نداشته باشند. جالب آنجاست که آنچه یک محقق فوق لیسانس  یا پی اچ دی در رشته ی فیتوشیمی انجام می دهد توسط دانشجو های پی اچ دی داروسازی در دانشکده های داروسازی هم انجام می شود.
البته نباید غافل شد که محققین داورساز در زمینه ی فارماکوگنوزی اطلاعات بیشتری در مورد خواص دارویی ترکیبات جدا شده از گیاهان داشته و با انجام آزمایشگاه های تکمیلی میزان قابلیت دارو بودن ترکیبات شیمیایی استخراج شده از گیاهان را نیز می سنجند.

شاید بپسندید:  دانلود آزمون دکتری مهندسی عمران مدیریت ساخت سال ۱۳۹۴

البته به نظر می رسد در این زمینه ها دانشکده های شیمی و داروسازی در ایران می توانند همکاری های بسیاری داشته باشند و هم اکنون هم پروژه های زیادی به صورت مشترک بین این واحد ها در کشور تعریف و انجام می شود.

از دانشکده های بسیار فعال در این زمینه به دانشکده ی شیمی دانشگاه شهید بهشتی و دکتر قاسمپور می توان اشاره نمود. همچنین واحد های فارماکوگنوزی دانشگاه تهران نیز در این زمینه فعال بوده و پروژه های بسیار جالبی در آن ها انجام شده است.

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته فتوشیمی سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۱۸ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود آزمون دکتری مجموعه شیمی- فتوشیمی سال 1394