دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری فناوری نانو– نانو الکتریک سال ۱۳۹۴
دانلود سوالات آزمون دکتری فناوری نانو- نانو الکتریک سال 1394معرفی آزمون دکتری فناوری نانو – نانو الکترونیک

رشته مهندسی فناوری نانو – نانو الکترونیک از جمله رشته های کنکور دکتری سراسری است که دارای زیر گرایش نیست.

تلاش کرده ایم در صفحات زیر اطلاعات لازم را در خصوص آزمون دکتری نیمه متمرکز سراسری مهندسی فناوری نانو – نانو الکترونیک  گردآوری نماییم.
مهندسی برق به چهار گرایش اصلی تقسیم می شود :

الکترونیک (مدار مجتمع – افزاره های میکرو نانو الکترونیک – دیجیتال)

قدرت (سیستم های قدرت – الکترونیک قدرت و ماشین)

مخابرات (سیستم – شبکه – میدان و موج – مخابرات نوری – مخابرات امن و رمز نگاری)

کنترل

گرایش نیمه هادی (افزاره های میکرو نانو الکترونیک) :

گرایش نیمه هادی در مورد طراحی قطعات و المانهای الکترونیکی از جمله سنسور ها ، قطعات حساس به نور و پرتو ها ، ترانزیستور ها و … می باشد . در واقع تمرکز اصلی روی خواص مواد و نیمه هادی ها و تولید قطعات زیربنایی می باشد .

از جمله کاربرد های جالب توجه و بسیار مهم این گرایش می توان به تکنولوژی MEMS اشاره کرد که در خصوص تولید نانو افزاره های هوشمند الکترومکانیکی است .

این ریز روبات ها به طور مثال در آینده قادر خواهند بود به خون تزریق و بدون آسیب به سلولهای سالم تنها سلول های سرطانی یا میکروب ها یا ویروس های خاص را شناسایی و منهدم کنند . به طور مثال درمان قطعی بیماری ایدز .

این روش در درمان سرطان می تواند جایگزین شیمی درمانی شود .

از دیگر موارد استفاده از MEMS می توان به تلاش برای تولید شن های مصنوعی با قابلیت تولید اکسیژن (فتوسنتز مصنوعی) اشاره کرد . این دانه های شن میکرو سیستم های نیمه هادی حساس به فشار برای تولید اکسیژن طی یک فرایند پیچیده هستند . این شنها را در محل های مخصوص مثل سواحل مصنوعی تفریحی پخش کرده و با فشار وارده به علت عبور عابران بر آن اکسیژن تولید خواهد شد . این روشی مناسب در مناطقی است که برای پرورش گیاهان آب کافی موجود نیست و یا شرایط محیطی مساعد نیست .

در کاربرد های MEMS می توان به تولید پودر هوشمند حساس به شتاب اشاره کرد . این پودر که به سرعت جایگزین سیستم های فعلی ایربک اتوموبیل ها شده با دقت و سرعتی بسیار بالاتر عمل کرده و قیمت تمام شده آن فقط کسری از سیستم های قبلیست .

شاید بپسندید:  دانلود آزمون دکتری رشته ویروس شناسی سال ۱۳۹۴

در کل سیستم های MEMS که یکی از شاخه های گرایش نیمه هادیست سالانه ۵۰ درصد رشد اقتصادی را در جهان داراست . این زمینه پژوهشی مشابهت هایی با گرایش مکاترونیک دارد .

گرایش آنالوگ :

تمرکز گرایش آنالوگ بیشتر در خصوص طراحی مدارات مجتمع (IC) می باشد . یعنی تولید مدار های مختلف از قطعات از پیش ساخته شده . در این گرایش به طور مثال با توجه به ویژگی هر عنصر به بررسی کارکرد المانهای مختلف از جمله انواع ترانزیستورها ، خازن ها ، دیودها و … در مدار مجتمع می پردازد .

گرایش دیجیتال :

سیستم های دیجیتال و طراحی سخت افزار به این شیوه هم در گرایش دیجیتال بررسی می شود . از جمله زبان های برنامه نویسی بسیار مهم در این گرایش زبان VHDL می باشد که برای تولید مدارهای دیجیتال در مقیاس بسیار وسیع و بسیار ریز کاربرد دارد .

به فرض اگر بخواهیم یک مدار میکروکنترلری را طراحی کنیم می توان از آی سی های آماده دیجیتالی بازار استفاده کرد و آنها را در یک برد الکترونیکی کنار هم قرار داد . ولی اگر بخواهیم مداری دیجیتالی با هزاران گیت AND  و OR  و فلیپ فلاپ و میکروکنترلر و … استفاده کنیم دیگر نمی توان از این شیوه استفاده کرد بلکه باید توسط زبان VHDL و با استفاده از ابزار های پیاده سازی مناسب مثل FPGA ها و … این تعداد سرسام آور المان را در مساحتی بسیار کوچک چند سانتی متر مربعی پیاده سازی کرد .

دقت کنید که FPGA یک ابزار پیاده سازی است مشابه میکروکنترلر ها (که شامل گیت های منطقی و حتی واحد ALU یا پردازنده هم می تواند باشد) اما VHDL یک زبان برنامه نویسی برای این ابزار مثل زبان C برای برنامه نویسی میکرو کنترلر .

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته فناوری نانو- نانو الکتریک سال ۱۳۹۴ کد ۲۳۶۴ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود سوالات آزمون دکتری فناوری نانو- نانو الکتریک سال 1394