دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری مهندسی پزشکیبیومکانیک سال ۱۳۹۴
دانلود آزمون دکتری مهندسی پزشکی بیومکانیک سال 1394

معرفی رشته

بیومکانیک به استفاده از مکانیک کلاسیک در زمینه‌های علوم زیستی می‌پردازد. پیشرفت در این شاخه به ساخت قلب مصنوعی، دریچه‌های قلب، مفاصل مصنوعی، ارتزها وپروتزها، ابزارهای کمکی تشخیصی و جراحی، درک بهتر از عملیات و کارکرد قلب، ریه، شریانها، مویرگها، استخوانها ، غضروفها، تاندونها و دیسکهای بین مهره‌ای و پیوندهای سیستم اسکلتی- عضلانی بدن شده‌است.

ارشد بیومکانیک

هدف از این دوره تربیت متخصصانی است که پس از فارغ التحصیلی از توانمندی های زیر برخوردار باشند:

– قابلیت طراحی و تحلیل بخشهای مکانیکی تجهیزات پزشکی و وسایل کمک معلولین، کمک پزشکی و اندامهای مصنوعی.
– فعالیتهای آموزشی و پژوهشی در حوزه مربوطه.
– ارائه خط مشی در نصب و راه اندازی و سرپرستی امور مربوط به سرویس و نگهداری و تعمیرات وسائل و سیستمهای فنی و طبی و بیمارستانی.

رشته ی مهندسی پزشکی (Biomedical Engineering) دارای گرایش های مختلفی است ما در اینجا می خواهیم در مورد گرایش بیومکانیک (Biomechanics) از رشته ی مهندسی پزشکی صحبت کنیم.
اما نکته بسیار مضحک در این زمینه، این است که تأثیر این قوانین بر پیشرفت صنعت بیش از اثری بود که مطالعات فیزیولوژیک گذاشتند. این امر ضرورت وجود شاخه ای از علوم مهندسی به نام مهندسی پزشکی را به خوبی روشن می کند. دانشی که امروزه در سرتاسر دنیا به صورت گسترده ای مورد توجه قرار گرفته است.
اما سوالی که ممکن است در این قسمت مطرح شود این است که وارد کردن علم مکانیک در حوزه مباحث زیستی و حیاتی چه ثمری دارد؟ و اگر علمی به نام بیومکانیک وجود نمی داشت، چه اتفاقی رخ می داد؟
برای پاسخ به این گونه سؤالات و روشن شدن ضرورت وجود دانش بیومکانیک چند مثال می زنیم:
رشد و نمو در انسان از آغاز تولد شروع می شود و به صور مختلفی در بخش های متفاوت بدن، در تمام طول حیات ادامه می یابد. نیروهای مکانیکی می توانند اثر عمده ای بر رشد بدن ایجاد کنند.
اگر بتوانیم تعیین کنیم که یک تغییر شکل چگونه ایجاد شده یا می شود، قادر خواهیم بود تا نیروهای تغییر شکل دهنده را رفع کنیم و نیروهایی را به کار بریم که می توانند فرآیند را معکوس نموده و آن را تصحیح نمایند. درمان بسیاری از تغییر شکل های مادرزادی و غیرمادرزادی توسط ابزارآلات توانبخشی نظیر ارتزها، نمونه هایی برای فهم اصول بیومکانیکی به کاررفته در رشد و نمو می باشند.
از زمانی که رونگتن اشعه ایکس را به صورت اتفاقی کشف نمود تا به امروز تحقیقات و مطالعات فراوانی بر روی تجهیزات و روش های تشخیصی در پزشکی انجام گرفته است. بسیاری از این روش ها بر مبنای خواص مکانیکی بافت های مختلف بدن صورت گرفته است. یکی از جدید ترین بررسی ها در این زمینه ” الاستوگرافی” است.

شاید بپسندید:  دانلود سوالات ورودی ارشد شیمی نساجی و علوم الیاف سال ۱۳۹۴ + کلید

از این دست مثال ها به فراوانی می توان در زندگی روزمره انسان ها، در محیط کار و زندگی مشاهده کرد. در یک محیط کار سالم و امن در درجه اول حفظ سلامت کارگر در محیط کار مطرح می شود نه ساخت مصنوعات صنعتی.

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته مهندسی پزشکی- بیومکانیک سال ۱۳۹۴ کد ۲۳۴۸ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود آزمون دکتری مهندسی پزشکی بیومکانیک سال 1394