دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری مهندسی معدن- استخراج سال ۱۳۹۴
دانلود آزمون ورودی دکتری مهندسی معدن استخراج سال 1394

معرفی رشته کارشناسی مهندسی معدن گرایش استخراج معدن:

مهندسی معدن علم و روش هایی را که از اکتشاف یک معدن تا فرآوری مواد معدنی شامل می شود، در بر می گیرد. از آنجا که همیشه مواد معدنی به عنوان مواد اولیه صنایع مختلف مورد نیاز بوده اند، کشف و استخراج آن نیز سال هاست که مورد توجه انسان ها می باشد. برای این کار نیز نیاز به متخصصان و کارشناسان مربوطه است که رشته مهندسی معدن آنها را به خوبی تربیت می کند.

رشته مهندسی معدن یکی از رشته های سخت دانشگاهی است .

دانشجویان رشته مهندسی معدن باید آماده کار در شرایط سخت باشند و در دروس ریاضی و فیزیک قوی باشند. محدوده کار آنها تنها در معادن نیست بلکه در بسیاری از پروژه های سد سازی، ساختمان سازی، ساخت تونل، اکتشافات صنایع نفت و گاز و… وجود آنها ضروری است. این رشته در سطح کارشناسی دارای دو گرایش استخراج معدن و اکتشاف معدن می باشد.
گرایش استخراج معدن:

عملیات حفاری، آتشباری برای خرد کردن سنگ ها، بارگیری و باربری و اغلب فرآیند سنگ شکنی از بخش های اصلی کار مهندس معدن با گرایش استخراج است. استخراج معادن با توجه به عوامل مختلف مانند شرایط فنی، اقتصادی ، میزان دسترسی معدن و… به شکل روباز یا زیر زمینی انجام می شود. دانشجویان استخراج معدن در زمینه‌ هایی مانند حفاری، آتشباری، نگهداری، ترابری و اصول طراحی معدن و فراورده‌ های مواد معدنی آموزش می ‌بینند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته مهندسی معدن استخراج معدن، معرفی گرایش های ارشد و دکتری مهندسی معدن(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

شاید بپسندید:  دانلود سوالات دکتری ژئومورفولوژی سال ۱۳۹۴

یک روز با اولین رئیس معدن زن ایران
سر فصل دروس مهندسی استخراج معدن و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۱۴۰ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس پایه : ۳۲ واحد
دروس اصلی : ۴۲ واحد
دروس تخصصی : ۳۲واحد
دروس اختیاری :۷ واحد
کارگاه و پروژه : ۵ واحد
معرفی گرایش ها

الف)گرایش اکتشاف

مهندسین اکتشاف با تهیه نقشه و انواع نمونه از خاک و جنس سنگ منطقه، به تعیین دقیق محل معدن می‌پردازند. ضمناً مهندسین اکتشاف، بررسیهای لازم را در زمینه‌هایی همچون اقتصادی بودن بهره برداری از معدن و. . . انجام می‌دهند.

ب)گرایش استخراج

پس از تعیین محل معدن توسط مهندس اکتشاف، نوبت به مهندس استخراج می رسد تا وارد عمل شود. گرایش‌ استخراج‌ شامل‌ عملیات‌ حفاری‌ و آتشباری‌ به‌ منظور خردکردن‌ سنگ‌، بارگیری‌ و باربری‌ و در اغلب‌ اوقات‌ سنگ‌شکنی‌ به‌ منظور رساندن‌ ابعاد کانسنگ‌ به‌ اندازه‌ مناسب‌ است‌. استخراج معادن با توجه به فاکتورهای بسیاری نظیر شرایط اقتصادی و فنی و قابلیت دسترسی به کانسار و… به دو صورت کلی روباز و زیر زمینی انجام می‌گیرد.

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته مهندسی معدن- استخراج سال ۱۳۹۴ کد ۲۳۳۶ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود آزمون ورودی دکتری مهندسی معدن استخراج سال 1394