دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری مهندسی معدناکتشاف سال ۱۳۹۴
دانلود آزمون دکتری مهندسی معدن اکتشاف سال 1394

معرفی رشته مهندسی معدن اکتشاف:

گرایش‌ها

مهندسی معدن دارای ۴ گرایش اصلی کارشناسی استخراج ، اکتشاف ، فرآوری و مکانیک سنگ و ۴۰ گرایش تخصصی مانند ابزار – ماشین آلات – حفاری و… می‌شود.

مراحل این رشته عبارت‌اند از:

پی جویی
اکتشاف اولیه
اکتشاف تفضیلی
اکتشاف و استخراج
فرآوری
بازسازی

اکتشاف کانسارها شامل اکتشاف مقدماتی، نیمه تفصیلی و تفصیلی است با پایان هر مرحله از اکتشاف مهندسان اکتشاف با توجه به افزایش و یا کاهش احتمالات کشف و برآورد هزینه‌های انجام شده و قابل پیش بینی در مورد ادامه اکتشاف تصمیم می‌گیرند.

هر چند این دانش یکی از دشوارترین دانش‌ها به لحاظ کاربرد است، اما به علت ارتباط نزدیک با طبیعت و در عین حال بهره‌گیری از فنون مهندسی از جذابترین علوم می‌باشد.

در ایران دانشگاه‌های مختلفی ارائه دهنده ی مهندسی معدن در مقاطع مختلف دانشگاهی هستند. که چهار دانشگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر;(دانشکده مهندسی معدن، متالورژی) دانشگاه تهران(دانشکده فنی دانشگاه تهران)؛ دانشگاه تربیت مدرس(دانشکده فنی و مهندسی)؛ دانشگاه شهید باهنر کرمان(بخش مهندسی معدن)؛ دانشگاه صنعتی اصفهان(دانشکده مهندسی معدن) پیشتازان این عرصه هستند.

همچنین لیست زیر شامل دانشگاه های دولتی و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است که مهندسی معدن در آنها به صورت آکادمیک در حال تدریس است.

دانشگاه صنعتی شاهرود؛ دانشگاه بیرجند؛ دانشگاه صنعتی بیرجند؛ دانشگاه صنعتی سهندتبریز؛ دانشگاه ارومیه؛ دانشگاه صنعتی ارومیه؛ دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین؛ دانشگاه یزد؛ دانشگاه کاشان؛ دانشگاه صنعتی اراک؛ دانشگاه کردستان ؛دانشگاه سیستان و بلوچستان؛ دانشگاه گناباد؛ دانشگاه زنجان؛ دانشگاه لرستان

آشنایی با شغل مهندس معدن

اگر به کار در معادن در رده های مدیریتی و نظارتی علاقه داشته و می توانید شرایط سخت کار را تحمل کنید، شغل مهندسی معدن برای شما مناسب است.

مهندسی معدن مجموعه علوم، روش ها و فنونی است که از اکتشاف یک معدن آغاز و تا فرآوری آن ادامه دارد. البته معدن باید از نظر اقتصادی ارزش و صرفه کافی را داشته باشد تا بتوان کار اکتشاف و استخراج (که فرآیندهایی پرهزینه هستند) را در آن انجام داد. از آنجا که از سالیان بسیار قبل، انسان ها به دنبال کشف طلا و برخی از مواد معدنی ارزشمند بوده اند، شغل مهندسی معدن دارای قدمت زیادی است.
وظایف مهندس معدن

شاید بپسندید:  دانلود سوالات ورودی کارشناسی ارشد حسابداری سال ۱۳۹۴ + کلید

قبل از شروع کار در یک معدن، مهندس معدن باید با نقشه برداران معادن برای تصمیم گیری در خصوص صرفه اقتصادی داشتن آن معدن همکاری کند. برای این کار مهندس معدن باید اقدامات زیر را انجام دهد :

استفاده از تکنیک های نقشه برداری زمین برای ترسیم طرح جغرافیایی معدن
نظارت بر ساخت تونل ها در عملیات حفاری
حفر زمین و تهیه نمونه از سنگ و خاک برای آزمایش

اگر حفر معدن شروع و ادامه یابد، وظایف مهندس معدن عبارتند از :

مدیریت روزانه عملیات
نظارت بر کارگران فنی
تهیه گزارش از روند پیشرفت کار
نظارت بر حفظ سلامتی و ایمنی در کار
برنامه ریزی برای مقابله با حوادث غیر مترقبه مانند ریزش تونل یا سیل

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته مهندسی معدن- اکتشاف سال ۱۳۹۴ کد ۲۳۳۵ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود آزمون دکتری مهندسی معدن اکتشاف سال 1394