دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری مهندسی سیستم های انرژی سال ۱۳۹۴
دانلود آزمون دکتری مهندسی سیستم های انرژی سال 1394
در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته مهندسی سیستم های انرژی سال ۱۳۹۴ کد ۲۳۷۳ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

مهندسی انرژی (به انگلیسی: energy engineering) یا مهندسی سیستم‌های انرژی، مجموعه‌ای است شامل درس‌های نظری و عملی برای تربیت کارشناسان آزموده برای طراحی، توسعه، مدیریت و بهره‌برداری از سیستم‌های استخراج، فرآورش، تبدیل، انتقال، توزیع و مصرف انرژی.
پیشینه
ایجاد رشته مهندسی انرژی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از دهه ۱۹۷۰ میلادی با توجه به افزایش سریع قیمت انرژی و ضرورت تربیت نیروهای متخصص در زمینه‌های مختلف انرژی آغاز شد. از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی و پس از شوک بازار جهانی نفت، با توجه به پیچیدگی‌های مسائل و مشکلات بخش انرژی و احساس نیاز بحرانی کشورها به تربیت نیروهای متخصص جهت یافتن راه حل‌های مناسب در زمینه‌های مختلف انرژی، به تدریج ایجاد مراکز تحقیقاتی و آموزشی در این رابطه در آمریکا، کشورهای بزرگ عضو اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آسیایی آغاز شد.

در حال حاضر روند رو به رشد تقاضای انرژی از طریق گسترش سیستم‌های عرضه انرژی و بهره‌برداری از منابع انرژی فسیلی تأمین می‌شود.
ایران
ایجاد رشته مهندسی سیستم‌های انرژی در مقطع تحصیلات تکمیلی در سال ۱۳۷۶ مطرح و ضرورت راه‌اندازی آن در شورای تحصیلات تکمیلی و شورای دانشگاه صنعتی شریف مورد تصویب و مجوز رسمی آن در سال ۱۳۷۸ از شورای گسترش در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت شد. پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های انرژی در دانشگاه صنعتی شریف از مهرماه سال ۱۳۷۸ آغاز شد.
مهندسی سیستمهای انرژی یک رشته فرارشته است که در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می شود و دانشجویان آن از میان دانش آموختگان رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی برق و فیزیک انتخاب می شوند.
در حال حاضر روند رو به رشد تقاضای انرژی از طریق گسترش سیستم های عرضه انرژی و بهره برداری از منابع انرژی فسیلی تامین می شود. رشد سریع مصرف انرژی و سهم بالای انرژی های فسیلی در تامین انرژی مورد نیاز بخشهای مختلف مصرف کننده انرژی، موجب سرعت بخشیدن به روند پایان پذیری منابع انرژی فسیلی و پخش حجم زیادی از مواد آلاینده در محیط زیست شده است.

شاید بپسندید:  دانلود نمونه سوال جواهرالبلاغه حوزه علمیه ۱۳۹۵

با توجه به نقش کلیدی تعاملات انرژی در سطح جهان، بررسی تجربیات کشورهای مختلف در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
زمینه های شغلی و بازار کار:

فرصتهای شغلی برای دانش آموختگان این دوره می تواند در دو بخش ذیل خلاصه شود:

بخش دولتی: وزارت نفت، ‌وزارت نیرو،‌ شرکت ملی نفت ایران، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، سازمان انرژی های نو ایران، سازمان بهره وری انرژی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان انرژی اتمی ایران، موسسه مطالعات بین المللی انرژی، ‌وزارت صنایع، توانیر و شرکتهای برق منطقه ای، وزارت مسکن و سایر نهاد های تصمیم گیری در بخش انرژی کشور

بخش خصوصی: شرکت های توسعه نیروگاهها، شرکتهای خدمات انرژی، شرکت های مهندسی انرژی صنایع نیروگاهی، شرکتهای طراحی سیستمهای بهینه سازی مصرف انرژی در صنایع و ساختمان، طراحی سیستمهای انرژی های تجدید پذیر (توربین های بادی، سیستمهای حرارتی – خورشیدی، سلولهای فتوولتائیک و …)

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته مهندسی سیستم های انرژی سال ۱۳۹۴ کد ۲۳۷۳ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود آزمون دکتری مهندسی سیستم های انرژی سال 1394