دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری ژئوفیزیکالکترومغناطیس سال ۱۳۹۴
دانلود آزمون دکتری ژئوفیزیک الکترومغناطیس سال 1394
در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته ژئوفیزیک- الکترومغناطیس سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۴۲ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.
معرفی رشته ژئوفیزیک

ژئوفیزیک‏ به‏ مفهوم‏ عام‏ شامل‏ فیزیک‏ زمین‏، جو و اقیانوس‏هاست‏. علم ژئوفیزیک، بررسی پارامترهای مختلف فیزیکی کره زمین است. پیدایش‏ این‏ علم‏ به‏ کشف‏ ژیلبرت،‏ در نیمه‏ دوم‏ سده شانزدهم‏ میلادی،‏ مبنی بر این که‏ زمین‏ همانند یک‏ مغناطیس‏ بزرگ‏ عمل‏ می‏کند و نیز به‏ نظریه‏ گرانش‏ نیوتن‏ در نیمه دوم‏ سده‏ هفدهم‏ میلادی‏ برمی‏گردد.

ژئوفیزیک

امروزه‏ این‏ علم‏ با بهره‏گیری‏ از دیگر علوم‏ پایه‏، دانشی‏ است‏ با کاربردهای‏ فراوان‏ که به شاخه‏های‏ متعددی‏ تقسیم‏ می‏شود. وظیفه اصلی‏ علم‏ ژئوفیزیک‏، مطالعه فرایندهای‏ فیزیکی‏ است‏ که‏ در سیاره زمین‏ و منظومه شمسی‏ رخ‏ می‏دهد.

اهمیت روشهای ژئوفیزیکی در آن است که به ژئوفیزیکدانان اجازه می دهد تا خواص فیزیکی درون زمین را که از دسترس مستقیم انسان خارج هستند اندازه گیری نمایند.
ژئوفیزیک را می توان به دوشاخه عمده ژئوفیزیک جهانی و ژئوفیزیک اکتشافی تقسیم نمود.
به‏ طور مثال‏ می‏توان‏ به‏ نیاز روزافزون‏ به‏ کشف‏ منابع‏ جدید انرژی‏، اکتشاف‏ کانی ها و ذخایر آب های‏ زیرزمینی‏، پیش‏ بینی‏ رویدادهای‏ طبیعی‏ مانند زلزله‏، آتشفشان‏، سیل‏ و خشکسالی‏ و همچنین‏ یافتن‏ راه های‏ چگونگی‏ کاهش‏ اثر ویرانگر این‏ پدیده‏ها اشاره‏ کرد.
مواردی نظیر چگونگی پیدایش کوه ها، قاره ها و ناهمواری ها از جمله مباحث مطرح در این رشته می باشد. این رشته همچنین به بررسی جامع موضوعات مربوط به زلزله، چگونگی پیدایش، عوامل موثر، زلزله نگاری و … می پردازد.
گرایش ها و ابعاد مختلف این رشته

در اکتشافات ژئوفیزیکی برخی از مهمترین خواص فیزیکی زمین توسط ابزارهای ویژه اندازه گیری شده و با تفسیر نتایج بدست آمده، شرایط زیر زمین نتیجه می شود.

شاید بپسندید:  دانلود آزمون ورودی دکتری برنامه ریزی طراحی شهرسازی ۹۴

ژئوالکتریک

در این گرایش به تعیین مقاومت ظاهری لایه های مختلف زمین و تعیین جنس آن ها می پردازند. این کار از طریق اختلاف پتانسیل بین لایه های زمین انجام می گیرد. با استفاده از این روش می توان خواص الکتریکی سنگ ها را تشخیص داد، که بوسیله چند روش الکتریکی محاسبه می شود.

مغناطیس سنجی

این شاخه به بررسی تغییرات میدان مغناطیسی زمین می پردازد که این کار به دو روش انجام می گیرد روش نقطه ای و روش منطقه ای.

گرانی سنجی

هدف این شاخه بررسی و بدست آوردن شتاب جاذبه زمین و همچنین بحث درباره ی شکل میدان جاذبه زمین در نقاط مختلف است.
لرزه نگاری

هدف این شاخه بررسی و تعیین مرز لایه ها، محل گسل ها و غارها یا ضخامت لایه ها و تا حدی جنس لایه ها است.

زلزله شناسی

کار این شاخه فقط اندازه گیری است. آنها با بررسی زلزله ها و اطلاعات آن ها به اندازه گیری ضخامت لایه ها و تعیین مرز لایه ها می پردازند.

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته ژئوفیزیک- الکترومغناطیس سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۴۲ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود آزمون دکتری ژئوفیزیک الکترومغناطیس سال 1394