دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری شیمی– شیمی فیزیک سال ۱۳۹۴
دانلود سوالات آزمون ورودی دکتری شیمی فیزیک سال 1394
در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته شیمی فیزیک سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۱۱ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

معرفی شیمی فیزیک

شیمی فیزیک شاخه ­ای از شیمی است که ارتباط این علم را با فیزیک برقرار می­کند و قوانین پایه­ای شیمی را بنا می­نهد. در واقع شیمی علمی است که فیزیک را به زیست مرتبط می­کند و در این بین، پل ارتباطی شیمی و فیزیک؛ شیمی فیزیک می­باشد.

این گرایش در کل از چهار قسمت تشکیل شده است:

ترمودینامیک:

این علم از اصولی­ترین قسمت­های شیمی فیزیک محسوب می­شود و با درک آن بسیاری از مفاهیم شیمی فیزیک به خوبی درک می­شود.

کوانتوم:

از پایه­ گذارهای این علم شرودینگر و هایزنبرگ بوده ­اند که در ادامه دیراک، بورن، فاینمن، بوهم، دوبروی، بور، اپنهایمر و … نیز به این انقلاب پیوستند و آن را گسترش دادند.
مکانیک آماری: این علم که قدمتی به نزدیکی ترمودینامیک دارد پل ارتباطی کوانتوم و ترمودینامیک محسوب می­شود.

سینتیک: این بخش از شیمی فیزیک در مورد واکنش­های شیمیایی، سرعت آن­ها و مکانیزم­های موجود برای واکنش­ها می­باشد و در اصل می­توان گفت یکی از بخش­های شیمی فیزیک است که ارتباط با صنعت بیشتری نسبت به بقیه شاخه­های شیمی فیزیک دارد.

شیمی فیزیک در ایران

متاسفانه در ایران این گرایش به کلی مهجور مانده و آن طور که شایسته است به آن پرداخته نمی شود در حالی که در کشورهای صنعتی جز پرطرفدارترین گرایش های شیمی محسوب می شود. دلیل این امر بازار کار کم آن است که نسبت به تجزیه و آلی بسیار کمتر بوده و علت این بازار کار کم، نبود مطالعات پایه ای در زمینه شیمی است. البته شاخه هایی مانند سینتیک و الکتروشیمی می توانند به صورت جزیی در صنعت وارد شوند.

شاید بپسندید:  دانلود سوالات آزمون دکتری شیمی معدنی سال ۱۳۹۴

شاخه ها و زیر شاخه هایی از این علم که در ایران طرفدار بیشتری دارد و مطالعات بر روی آن ها صورت می گیرد، در حالت کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

۱٫روش های تجربی: متاسفانه از آن جهت که در کشور با کمبود امکانات و مواد مواجه هستیم این بخش از مقبولیت خاصی برخوردار نیست و کمتر کسی دنبال این قسمت می رود. کارهای تجربی که بیشتر انجام می شود شامل موارد زیر می باشند:

الکتروشیمی: در این شاخه بیشتر بر روی پیل ها و الکترود های شناساگر و … کار می شود. در صنعت در مورد الکترولیز و استخراج مواد کاربرد بسیار دارد و بخاطر همین می تواند بازار کار داشته باشد.

سینتیک: این قسمت نیز همان طور که قبلا اشاره شد ارتباط با صنعت خوبی داشته و می تواند پیشزفت خوبی در صنعت داشته باشد.
نانو: نانو بحث روز دنیا بوده و کشورمان در این قسمت از پیشگامان این تکنولوژی محسوب می شود.

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته شیمی فیزیک سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۱۱ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود سوالات آزمون ورودی دکتری شیمی فیزیک سال 1394