دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری مهندسی شیمی سال ۱۳۹۴
دانلود سوالات آزمون دکتری مهندسی شیمی سال 1394
در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته مهندسی شیمی سال ۱۳۹۴ کد ۲۳۶۰ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

معرفی رشته مهندسی شیمی
همه مهندسین در زندگی خود لحظه هایی را به یاد دارند که سعی کرده اند شغل خود را برای یک دوست و یا فامیل شرح دهند.

یک مهندس شیمی قبل از آن که یک شیمیدان باشد یک مهندس است! مهندسی که کمی شیمی می‌داند. مهندسی که کشفیات آزمایشگاهی شیمیدان ها را تا تولید در مقیاس صنعتی توسعه می دهد. مهندسی که فرایند طراحی می کند. تقریبا هر چیزی را که شما در زندگی روزمره به کار می‌برید (اعم از پلاستیک، فلز، پارچه، کاغذ، غذا، لوازم آرایش، دارو و …) به کمک مهندسین شیمی ساخته می شود.

این حرفه طیف وسیعی از فعالیت ها را در بر می‌گیرد. به این دلیل نمی توان این رشته را به صورت عمومی در یک یا چند جمله به طور کامل تعریف کرد. زیرا با هر جمله ای که این رشته تعریف شود طیف وسیعی از قابلیت های مهندسین شیمی ناگفته می ماند. در ضمن با گذشت زمان و به وجود آمدن جنبه های تازه قابلیت های مهندسین شیمی این تعریف برای همیشه کامل نخواهدماند. چندین سال پیش انجمن مهندسین شیمی امریکا تعریف زیر را برای مهندسی شیمی مرتکب شد!

دروس مهندسی شیمی

حدود ۳۵ تا ۴۵% از دروس مهندسی شیمی با بقیه رشته های مهندسی یکسان است. (۱۵% دروس عمومی، ۲۰% دروس پایه (ریاضی فیزیک)، ۱۰% دروس مهندسی عمومی). ۱۵% از دروس مهندسی شیمی مربوط به دانشکده شیمی است. ۴۰۵ از دروس مهندسی شیمی مربوط به دروس اصلی (۲۵%) و اختیاری مربوط به گرایش (۱۵%) است.
دروس اصلی این رشته عبارتند از :

شاید بپسندید:  دانلود نمونه سوال مختصر المعانی حوزه علمیه سال ۹۵

موازنه ماده و انرژی، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت، انتقال جرم، سینتیک و طراحی راکتور، کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی، کنترل فرآیندها، عملیات واحد، طرح و اقتصاد مهندسی

گرایش های مهندسی شیمی:

اساس و پایه‌ی رشته‌ی مهندسی شیمی، درس ۴ واحدی موازنه‌ی انرژی و مواد است که اگر آن را به خوبی یاد بگیرید، بی‌شک روزهای خوبی خواهید داشت.
در مقطع کارشناسی دارای ۸ گرایش زیر می باشد:

۱٫پالایش: دانش تبدیل نفت خام به فرآورده های نفتی.
۲٫پتروشیمی: دانش تبدیل شاخه ای از فراورده های نفتی به فرآورده های غیر نفتی (پلیمرهای خام و محصولات پتروشیمی)

۳٫پلیمر: دانش تبدیل پلیمرهای خام (PVC,PP,PE) به پلیمرهای صنعتی (لاستیک، چسب، رنگ و …)

۴٫صنایع گاز: دانش تبدیل گاز طبیعی به گاز قابل مصرف (شامل عملیات استخراج، پالایش، انتقال و …) (با توجه به منابع غنی گاز در ایران و رتبه دوم ایران در جهان از این حیث، آینده این گرایش بسیار درخشان خواهد بود)

۵٫صنایع شیمیایی معدنی: دانش تبدیل مواد شیمیایی استخراج شده از معدن به محصولات شیمیایی معدنی (گچ، سیمان، کاشی، اسیدها و بازها، گازهای صنعتی و … )

۶٫صنایع غذایی: دانش تبدیل مواد غذایی به محصولات غذایی مغذی‌تر و با طعم بهتر.

۷٫طراحی فرایندهای صنعت نفت: همانطور که از نام آن مشخص است در دروس اختصاصی و اختیاری این گرایش باید مسائل مربوط به صنایع نفت مطرح شود.

۸٫بهره برداری: این گرایش را می توان رشته ای مستقل دانست و شامل دروسی مانند اکتشاف نفت، حفاری، مخازن هیروکربنی و … است.
ادامه‌ی تحصیل و آینده‌ی شغلی

پس از فارغ‌التحصیلی در رشته‌ی مهندسی شیمی، امکان اشتغال در کارخانه‌های تولیدی (به عنوان مهندس تولید) و شرکت‌های مشاور (به عنوان مهندس مشاور) وجود دارد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های مهندس شیمی این است که به طور هم‌زمان مهارت مهندس مکانیک و مهندس شیمی را آموخته است و حتی می‌تواند تمام طرح‌های خود را از نظر اقتصادی و بازدهی امکان‌سنجی کند.

دانلود سوالات آزمون دکتری مهندسی شیمی سال 1394