دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری بیوفیزیک سال ۱۳۹۴
دانلود نمونه سوالات آزمون ورودی دکتری بیوفیزیک سال ۱۳۹۴
در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته بیوفیزیک سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۳۰ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

آشنایی با رشته بیوفیزیک

رشته بیوفیزیک برای افرادی که به فرآیند‌های زیستی علاقه مندند و از حل معما ،طراحی آزمایش، و یا کار با اعداد و ارقام و رایانه لذت می برند مناسب است

بیوفیزیک دانشی میان‌رشته‌ای است که در مرز مشترک ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی ، و حتی کامپیوتر قرار دارد. دانشمندان دراین رشته با به‌ کارگیری قوانین حاکم براین علوم به مطالعه‌ی چگونگی کارکرد موجودات زنده می‌پردازند.

موضوعاتی هم‌چون تئوری اطلاعات، علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی، وسایبرنتیک (الگوسازی از روی موجودات زنده) ازجمله موارد مطالعات بیوفیزیک‌دان‌ها هستند.

بیوفیزیک‌دانان سعی می‌کنند بفهمند که مغز چگونه اطلاعات را پردازش و ذخیره‌سازی می‌کند؟ , قلب چگونه خون را به داخل رگ‌ها پمپ می‌کند؟، ماهیچه‌ها چگونه منقبض می‌شوند؟، گیاهان چگونه در فر‌آیند فتوسنتز نور را جذب می‌کنند؟، ژن‌ها چگونه روشن وخاموش(فعال وغیر‌فعال) می‌شوند؟، و بسیاری پرسش‌های دیگر ….

بیوفیزیک‌دانان به طورویژه به فیزیک وشیمی‌-فیزیک فرآیند‌های زیستی توجه می‌کنند ودر این راستا از اندازه‌گیری، سنجش‌های کمی، وتحلیل بیش‌ترین کمک را می‌گیرند.

گرایش های بیوفیزیک :

(۱) بیوفیزیک مولکولی

(۲) بیوفیزیک سلولی

(۳) بیوفیزیک جمعیت‌های سلولی

(۴) بیوفیزیک فیزیولوژیک

(۵) بیوفیزیک پرتوها و گرما

(۶) بیوفیزیک نظری

بیوفیزیک سلولی چیست ؟

ترکیبات عمده تشکیل دهنده غشاهای زیستی ، لیپیدها و پروتئینها هستند. غشای سلولهای پستانداران شامل مقدار کمی کربوهیدرات به صورت اتصال یافته با پروتئین (گلیکوپروتئین) و یا لیپید (گلیکولیپید) است. غشای سلولها بیشتر از فسفولیپیدها ساخته شده‌اند. پروتئینهای غشایی را به دو گروه تقسیم می‌کنند.

غشای سلول به عنوان خازن الکتریکی

به استثنای قسمت مجاور سطوح غشای سلول ، بارهای منفی و مثبت دقیقا با یکدیگر برابر هستند. این موضوع موسوم به اصل خنثی بودن الکتریکی است. به این معنی که به ازای هر یون مثبت یک یون منفی در همان حوالی برای خنثی کردن آن وجود دارد. در غیر این صورت اختلاف پتانسیلهایی به میزان بیلیونها ولت در خارج مایعات ظاهر می‌گشت.

شاید بپسندید:  دانلود آزمون دکتری کلیه رشته های آزمایشی علوم پایه سال ۱۳۹۴

مسائل زیستی به فیزیک‌ پیشه‌ها خدمت فراوانی کرده‌است .مثلا به آن‌ها آموخته است که ساخت موتور با بازدهی بالا و در ابعاد کوچک (حدود نانو متر) امکان‌پذیر است یا این‌که آزمایش‌ باسلول‌های منفرد عملی است. هم‌چنین بیوفیزیک مسائلی را به جامعه‌ی فیزیک معرفی کرده است که فیزیک‌دانان هنوز برای آن‌ها پاسخ‌های قانع کننده‌ای نیافته‌اند. مسائلی نظیر پیچش پروتئین‌ها، ساز و کار خواندن اطلاعات از روی DNA، وعدم وجود تقارن چپ‌گرد و راست‌گرد از آن جمله‌اند.

خدمت بیوفیزیک به بیوتکنولوژی :

نتایج تحقیقات بیوفیزیک‌پیشه‌ها تأثیر گسترده‌ای بر زیست فناوری وداروسازی دارد. محققان این عرصه ابزارهایی برای فهم اساس مولکولی بیماری‌هایی نظیر ایدز(AIDS) فراهم می‌کنند. آگاهی از چگونگی‌ی کارکرد پروتئین‌ها وغشاها، پایه‌ای برای طراحی منطقی داروها ارائه می‌کند.و…

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته بیوفیزیک سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۳۰ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد. برای دانلود از لینک زیر استفاده نمایید.

دانلود نمونه سوالات آزمون ورودی دکتری بیوفیزیک سال 1394