دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری بیوانفورماتیک سال ۱۳۹۴
دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری بیوانفورماتیک سال 1394
در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته بیوانفورماتیک سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۴۶ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

معرفی‌ بیوانفورماتیک و کتاب‌های مربوط به آن‌

سمیه مهدوی،کارشناس ارشد زیست‌شناسی سلولی و مولکولی،شرکت علم و صنعت ارتقا دانش

معرفی علم بیوانفورماتیک‌

با پیشرفت علم ژنتیک،ژن به عنوان فاکتور اصلی در برنامه‌ریزی‌ عملکرد سلول و به دنبال آن کنترل ویژگی‌های موجود زنده شناخته‌ شد.

امروزه توالی ژنوم بسیاری از موجودات ساده چون باکتری‌ها تا موجودات بسیار پیشرفته مانند یوکاریوت‌های پیچیده شناسایی شده‌ است.پروژه‌ی شناسایی ژنوم انسان که از سال ۱۹۹۰ آغاز شد در بهار ۲۰۰۳ پایان یافت و به این ترتیب اطلاعات کامل مربوط به توالی‌ کروموزوم‌های انسانی به دست .

این حجم وسیع اطلاعات به دست آمده برای دانشمندان بسیار مفید است.این اطلاعات می‌تواند برای کشف و شناسایی پدیده‌های‌ ناشناخته،رفع اثرات نابه‌هنجار ژنتیکی و پیش‌گویی برخی پدیده‌ها استفاده شود.

با این وجود استفاده از این حجم وسیع اطلاعات پردازش نشده‌ نمی‌توانست چندان مفید باشد.در این زمان با پیشرفت چشم‌گیر تکنولوژی اطلاعات و کاربرد آن در زمینه‌های مختلف،به نظر رسید که ادغام این دو علم می‌تواند راه‌گشا باشد.به این ترتیب،حدود اوایل سال ۱۹۷۵ بود که رشته‌ی بیوانفورماتیک با هدف استفاده از تکنیک‌های مدیریت سیستم‌های«داده»در مطالعات بیولوژیک شکل‌ گرفت.
پیشرفت علم بیوانفورماتیک‌

علم بیوانفورماتیک به سرعت در حال رشد است و کاربردهای‌ فراوانی پیدا کرده است.شکل ۱ منحنی فراوانی مقالات چاپ شده‌ در زمینه‌ی بیوانفورماتیک را طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد. تحقیقات انجام شده در این زمینه به حدی زیاد بوده است که این‌ رشته‌ی ۳۰ ساله،در سال ۲۰۰۰ حدود دو درصد از کل مقالات موجود در Pubmed را به خود اختصاص داد.

(به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل ۱٫منحنی مقالات چاپ شده در زمینه بیوانفورماتیک‌ طی سال‌های گذشته.

شاید بپسندید:  دانلود آزمون ورودی دکتری فیزیک دریا سال ۱۳۹۴

تعامل بیوانفورماتیک با سایر رشته‌ها

پیشرفت بیوانفورماتیک باعث ایجاد ارتباط متقابل میان این‌ رشته و سایر رشته‌ها شد؛به طوری که امروزه این رشته با بایگانی‌۱، جست‌وجو۲و نمایش داده‌های بیولوژیک،برای آنالیز و تفسیر داده‌های‌ زیستی به کار گرفته می‌شود.

توسعه‌ی علم بیوانفورماتیک و نیاز روزافزون آن به علوم آمار، کامپیوتر،برنامه‌نویسی و…موجب توسعه‌ی الگوریتم‌ها و برنامه‌های‌ ریاضی و کامپیوتری در زمینه‌ی بایگانی و جست‌وجو و آنالیز داده‌ها و آنالیزهای آماری شده است.این امر خود زمینه‌های تحقیقاتی جدیدی‌ در هریک از رشته‌های مرتبط ایجاد نموده است‌.

اطلاعات به دست آمده از تحلیل داده‌های زیستی توسط علم‌ بیوانفورماتیک،در موارد زیر به زیست‌شناسی کمک می‌کند:

-یافتن ژن‌ها در میان توالی‌های ژنومیک

-به خط کردن توالی‌ها در بانک‌های اطلاعاتی برای یافتن‌ شباهت‌ها و تفاوت‌ها

-پیش‌گویی ساختار و عملکرد محصولات ژن‌ها

توضیح تعامل ژن با محصولاتش

-یافتن ارتباط فیلوژنتیک میان ژن‌ها و توالی‌های پروتئینی

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته بیوانفورماتیک سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۴۶ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری بیوانفورماتیک سال 1394