دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری شیمی- شیمی کاربردی سال ۱۳۹۴
دانلود سوالات آزمون ورودی دکتری شیمی کاربردی سال 1394
در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته شیمی کاربردی سال ۱۳۹۴ کد ۲۲۱۵ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

شیمی کاربردی

شیمی کاربردی حد فاصل بین شیمی محض و رشته های مهندسی شیمی است که فارغ التحصیلان می توانند در صنایع مختلف شیمیایی مانند چرم،رنگ،پلیمرٍ،صنایع داروسازی و … مشغول به کار شوند و طبیعی است هر چه علم پیشرفته تر باشد نیاز به این دانشجویان و فارغ التحصیلان بیشتر است.
شیمی کاربردی برای اولین بار در دانشگاه تبریز  پایه گذاری شد و مقاطع ارشد و دکتری این گرایش ایجاد گردید. به تدریج در دانشگاه های دیگر نیز این گرایش تاسیس شد به طوریکه هم اکنون دانشگاه های تبریز، امیرکبیر، تهران و کرمانشاه از دانشگاه های پیشتاز در این گرایش می باشند.

گرایش شیمی کاربردی در مقایسه  با گرایش های دیگر به دلیل تازه تاسیس بودن و نیز ارتباط بیشتر با صنعت از بازار کار بهتری برخوردار است. هم اکنون مقطع دکتری این رشته در بسیاری از دانشگاه ها دایر بوده و امکان ادامه تحصیل در این گرایش وجود دارد.

زمینه کاری دانشجویان رشته شیمی کاربردی در مقاطع ارشد و دکتری گسترده تر بوده و می تواند به موضوعات سایر گرایش ها نیز وارد شود.

شیمی کاربردی. گرایشی که نامش شاید گویای مشخصه اصلی اش باشد. کاربرد علم شیمی در صنعت. اساس به وجود آمدن این گرایش، به وجود آمدن پلی بین آزمایشگاههای شیمی و صنعت می باشد. یعنی انتقال داده ها و تجربیاتی که در آزمایشگاههای پر تعداد تحقیقاتی شیمی انجام میشود به سمت مقیاس های بزرگتر.

دروس دانشگاهی

شیمی کاربردی در مقطع کارشناسی ۱۵ واحد با شیمی محض تفاوت دارد.
زمینه های کاری

شیمی کاربردی شاید از معدود گرایش های شیمی باشد که دارای زیر شاخه به صورت آکادمیک نیست. اما به نظر نگارنده  شاید گسترده ترین گرایش شیمی از این نظر باشد. دانشجویان این گرایش معمولا، تاکید می کنم معمولا دست بازتری برای انتخاب موضوع به عنوان زمینه تحقیقاتی نسبت به دیگر گرایش های شیمی دارند. گواه این سخن پایان نامه های دانشجویان ارشد و دکترای شیمی کاربردی می باشد که اکثر زمینه های شیمی به غیر از شیمی محاسباتی را در بر می گیرد. در زیر به چند نمونه از اصلی ترین زمینه های پژوهشی شیمی کاربردی اشاره شده است:

شاید بپسندید:  دانلود نمونه سوال آزمون دکتری توسعه کشاورزی سال ۱۳۹۴

پلیمرهای صنعتی و تولید برخی از آنها در مقیاس پایلوت

ساخت و بهبود کارایی غشاهای مختلف از جمله غشای تبادل پروتون در پیل های سوختی

و…

بازار کار

از نظر بازار کار با توجه به ظرفیت محدود پذیرش این رشته و اینکه تعداد فارغ التحصیلان این گرایش آن قدر زیاد نشده است وبا توجه به اینکه دانشجویان این رشته تا حدودی بیشتر با صنعت آشنا می شوند، به نظر می رسد که ازجایگاه مناسبی نسبت به گرایش های دیگر شیمی برخوردار است. اشاره به این موضوع هم شاید خالی از لطف نباشد که گرایش شیمی کاربردی از جمله گرایشهایی است که فقط در کشور ایران پایه ریزی شده است و در کشورهای دیگر تا آنجا که نگارنده جستجو کرده است این گرایش با این نام وجود ندارد.

دانلود سوالات آزمون ورودی دکتری شیمی کاربردی سال 1394