دانلود نمونه سوال آزمون ورودی دکتری مهندسی هوافضاجلو برندگی سال ۱۳۹۴
دانلود آزمون دکتری مهندسی هوافضا جلو برندگی سال 1394

معرفی رشته هوافضا جلو برندگی:

مهندسی هوا فضا مجموعه ای از علوم و توانائیهای علمی در زمینه تحلیل، طراحی و ساخت وسایل پرنده نظیر هواپیماها، هلیکوپترها، گلایدرها، و ماهواره هاست.

این رشته یکی از رشته های راهبردی (استراتژیک) و مورد توجه در دنیا و نشانه توسعه و پیشرفت کشورهاست و از آنجا که در هر دو عرصه نظامی و علمی مورد توجه قرار دارد، بودجه های کلانی صرف توسعه آن می شود. از این رو از جایگاه ممتاز و رو به رشد در میان رشته های مهندسی برخوردار است.

مهندسی هوا فضا از نظر واحدهای درسی شباهت زیادی به رشته مهندسی مکانیک دارد و در برخی دانشگاهها در دانشکده مکانیک ارایه می شود.همچنین از نظر تحصیلی، جزو پیچیده ترین و سخت ترین رشته های مهندسی محسوب می شود.

مهندسین هوافضا مسئول طراحی و ساخت ماشینهای غیر عادی، از هواپیماهای با وزن بیش از ۲۵۰ تن گرفته تا فضاپیماهایی که قادر به طی مسافتهای طولانی با سرعتی بالاتر از ۳۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت هستند، می باشند. مهندسین هوا ــ فضایی که با هواپیما سر و کار دارند را مهندسین هوانوردی و آنهایی را که اختصاصا با فضاپیما کار می کنند، مهندسین فضانوردی گویند.

گرایش جلوبرندگی (پیش رانش) به‌مطالعه و بررسی سامانه‌های جلوبرنده (موتور)، اعم از موتورهای هوازی و غیرهوازی می‌پردازد. موتورهای هوازی شامل موتورهای پیستونی و چرخ‌پره‌ای (توربینی) است که از هوا به‌عنوان اکسیدکننده استفاده نموده و سوخت را با خود حمل می‌کنند. اما موتورهای غیرهوازی مانند موتور موشک‌ها و فضاپیماها است که سوخت و اکسیدکننده را با خود حمل می‌کنند.

در این دانش نحوهٔ تولید نیروی رانش و همچنین ساختار کلی انواع موتورهای هوافضایی بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. طراحی و تعیین میزان عملکرد انواع سامانه‌های جلوبرنده نیز بسیار مورد توجه مهندسین پیشرانش هستند.

گرایش جلوبرندگی بسیار شبیه به مکانیک – تبدیل انرژی و سیستم‌های انرژی می‌باشد و دروس مشترک بسیاری با هم دارند و زمینه‌های کاری بیشتری نیز نسبت به گرایش‌های دیگر هوافضا دارد. (شرکت نفت، ایران خودرو، صنایع دفاع، نیروگاه‌ها و…) عمده دانشجویان و فارغ التحصیلان این گرایش به شبیه سازی عددی رفتار سیال [CFD] می پردازند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور ارشد و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته ارشد مهندسی هوافضا گرایش جلوبرندگی، معرفی سایر گرایشهای ارشد و دکترای مهندسی هوافضا(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

شاید بپسندید:  دانلود آزمون دکتری رشته فیزیک و حفاظت خاک سال ۱۳۹۴

هوافضا از آن رشته‌های دهان‌پرکن و پرطرفداری است که دانش‌آموزان رشته ریاضی به‌دنبال آن هستند. اما متاسفانه در دوره‌ دبیرستان اطلاعات زیادی در مورد این رشته به دانش‌آموزان داده نمی‌شود. در این مطلب سعی کرده‌ایم جور مدارس را بکشیم و زوایای پنهان این رشته را برای‌تان آشکار کنیم. پس با ما همراه باشید.
کارشناسی

هوافضا در گذشته یکی از گرایش‌های رشته مکانیک بود، اما چند سالی است که خودش به‌عنوان یک رشته جداگانه با کد و شخصیت مستقل در دفترچه‌های انتخاب رشته کنکور خودنمایی می‌کند اما دیگر گرایشی در دوره کاشناسی ندارد. البته هنوز در دوره کارشناسی واحدهای مشترک زیادی با رشته مهندسی مکانیک دارد. تفاوت مهندسی هوافضا با مکانیک این است که هوافضایی‌ها بیشتر به طراحی، تحلیل و ساخت اجسام پرنده می‌پردازند و برای طراحی و ساخت اجسام پرنده مثل هواپیما، بالگرد، گلایدر، موشک ماهواره بر و ماهواره آماده می‌شوند. در واقع دانشجویان هوافضا چیزی در مورد خلبانی و نجوم نمی‌آموزند. این رشته در دوره کارشناسی، گرایشی ندارد.

مهندسی هوافضا در دانشگاه‌های ایران

دانشکده مهندسی هوافضا برای اولین بار در سال ۱۳۶۶ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاسیس شد و اولین گروه دانشجویان در مهر ماه ۱۳۶۶ در مقطع کارشناسی این رشته پذیرفته شدند. سپس دانشکده‌های مستقل دیگری در رشته هوافضا در کشور به‌وجود آمد.
در حال حاضر در دوره روزانه، دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، خواجه‌نصیر، شریف، مالک‌اشتر و صنعتی ارومیه داوطلبان را در رشته هوافضا جذب می‌کنند. البته دانشگاه صنعتی ارومیه در دوره شبانه نیز در این رشته جذب دانشجو دارد. همچنین داوطلبان از طریق دانشگاه‌های پیام نور نیز می‌توانند در این رشته تحصیل کنند. دانشگاه‌های پیام نوری که این رشته را ارائه می‌دهند شامل، دانشگاه اصفهان(مرکز)، فارس (مرکز شیراز)، خراسان (مرکز مشهد) و البرز (مرکز کرج) هستند.

خانم‌ها در هوافضا

جنسیت در این رشته تاثیر چندانی ندارد اما خوب به‌هرحال حضور خانم‌ها نسبت به آقایان در این رشته درمقایسه با سایر رشته‌های مهندسی خیلی کمرنگ‌تر است. در مورد بازار کار هم باید گفت در برخی از شرکت‌های دولتی که به‌طور مستقیم زیر نظر وزارت دفاع، کار می‌کنند آقایان نسبت به خانم‌ها در اولویت هستند اما در سایر شرکت‌ها، جنسیت تاثیری در استخدام ندارد. بنابراین هرکس می‌تواند با توجه به علاقه، استعداد و توانایی‌هایش در هر رشته و گرایشی که می‌خواهد تحصیل کند و از این نظر محدودیتی وجود ندارد.

در این مطلب سوالات آزمون ورودی دوره های دکتری نیمه متمرکز رشته مهندسی هوافضا-جلو برندگی سال ۱۳۹۴ کد ۲۳۳۲ برای دانلود تهیه شده است. برای دانلود سوالات شما می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. سوالات با لینک مستقیم قابل دانلود می باشد.

دانلود آزمون دکتری مهندسی هوافضا جلو برندگی سال 1394