بعد از هجرت پیامبر اسلام(ص) چگونه حضرت علی(ع) امانت‌ پیامبر به مشرکان را بازگرداند؟

بعد از هجرت مخفیانه پیامبر اسلام(صلی الله علیه و اله) چگونه امام علی”علیه السلام» با توجه به محاصره مشرکان، از بستر ایشان بیرون آمده و امانت‌های حضرتشان را بازگرداند؟!

امام علی”علیه السلام» در شب هجرت از بستر خواب رسول خدا(صلی الله علیه و اله) چه‌طور بیرون آمد و در آن وضعیت امانت‌ها را چه‌طور پخش کرده است؟ همچنین در بین فاصله زمانی که در بستر خواب رسول الله بود و با سه فاطمه به راه افتاد چه گذشته است؟

مشرکان بعد از ناامیدی از دست‌یابی به پیامبر اسلام(صلی الله علیه و اله) محاصره منزل حضرتشان را ادامه ندادند و هجرت امام علی”علیه السلام» نیز در همان شب انجام نشد، بلکه بعد از رتق و فتق امور مرتبط با پیامبر خدا(صلی الله علیه و اله) این هجرت صورت پذیرفت؛ چنان‌که در بخشی از روایت مربوط به آن می‌خوانیم:

پیامبر(صلی الله علیه و اله) فرمود: «آنان از اکنون تا آن‌گاه که پیش من بیایی، نمی‌توانند هیچ گزندى به تو برسانند. پس امانت‌هاى نزد مرا آشکارا و در پیش دید مردم، باز گردان. همچنین تو را به‌جاى خود، براى دخترم فاطمه می‌گذارم و پروردگارم را براى هر دوى شما، و از او می‌خواهم تا شما را حفظ کند». و به حضرت على”علیه السلام» فرمان داد که شترهایى براى او و فاطمه‌ها(۱) و نیز هرکس از بنی‌هاشم که قصد هجرت با او را دارد، بخرد.(۲)

برای آگاهی بیشتر درباره لیله المبیت «در خطر قرار گرفتن جان علی”علیه السلام» و جانشینی او»، سؤال ۱۷۷۸ را مطالعه کنید.

 

________________________________________

(۱). مقصود فاطمه دختر پیامبر خدا، فاطمه بنت اسد (مادر حضرت على) و فاطمه دختر زبیر بن عبدالمطّلب است.

(۲). شیخ طوسی، محمد بن حسن‏، الأمالی، ص ۴۶۸، قم، دار الثقافه، چاپ اول، ۱۴۱۴ق.

منبع: اسلام کوئست

شاید بپسندید:  دانلود نمونه سوال درس آشنایی با قانون اساسی رشته علوم انسانی سال ۱۳۹۳