نکات کوچک اما ضروری در رابطه با مدرسه

چکار کنم فرزندم به مدرسه علاقه مند بشه؟
– داشتن توقع زیاد از کودک، عامل اصلی برای ترس از مدرسه است. از این‌رو بهتر است که والدین از فشار کار در خانه بکاهند. ورود به مدرسه به خصوص برای کلاس اولی‌ها باید مطبوع و خوشایند باشد، تا از یادگیری لذت ببرند.

– اغلب کودکان برای اینکه می‌خواهند مانند دیگران و یا بهتر از آنان باشند، بیش از حد توانشان، از خود انتظار دارند. در این هنگام، والدین و آموزگار کودک باید به این نکته توجه کنند که برای کودک خویش اهدافی مبتنی بر واقعیت را معین کرده و پیش روی او بگذارند.

– کودکان خیلی زود به خاطر ضعف‌ها یا اشتباهاتشان توسط هم‌کلاسی‌های خود مورد تمسخر قرار می‌گیرند. در این لحظه کودک به والدین فهیمی نیاز دارد تا با رفتار خود به فرزند خویش نشان دهد که احتیاجی نیست از دیگران خجالت بکشد.

– هنگام شروع مدرسه یا تعویض کلاس، والدین می‌توانند به کودک خود در آشنا شدن با هم‌کلاسی‌هایش یاری رسانند. جشن تولد یا دید و بازدیدها، موقعیت خوبی برای یافتن دوستان جدیدند.

– در صورتی که برقراری ارتباط با دیگران در مدرسه برای کودک دشوار است، شرکت در گروه‌های همسالان، کلوپ‌های ورزشی و سرود می‌تواند سبب ایجاد توازن شده و برقراری ارتباط با دیگران را آسان‌تر سازد.

معلمان، اولین مخاطبان واکنش‌های کودکان دبستانی هستند. اجازه دهید به راحتی راه‌حل‌هایی پیدا کنند که بتوانند در ساعات کلاس و مدرسه نیز آنها را به کار گیرند.

– آموزگاران هم انسان هستند. درست است که از نظر تربیتی آموزشی دیده‌اند، ولی این امر نمی‌تواند دلیل آن باشد که همه ی آنها برخورد صحیح با تک تک کودکان را می‌دانند.

به علاوه اغلب به دلیل مشغله و کار زیاد در کلاس درس، معلم نمی‌تواند مرتبا متوجه تک تک دانش‌آموزان باشد. در این مرحله روان کاوان مدرسه می‌توانند در حل مشکلات، یاور خوبی باشند.

شاید بپسندید:  آیا روح انسان بعد مرگ به حوادث برزخ خو می‌گیرد یا هر لحظه حوادث برزخ تازگی دارد؟

– جلسات انجمن اولیاء و مربیان فرصت خوبی است تا با والدین دیگر درباره مشکلات کودکان صحبت و تبادل‌نظر شده و راه‌چاره‌ای نیز جستجو شود. از این‌رو این موقعیت‌های مناسب و اندک را در طول سال از دست ندهید و اگر فرزند شما مشکلی دارد، در این جلسات مطرح کنید.

منبع : برگرفته از کتاب ” کودکان چگونه بر ترس‌های کوچک و بزرگ خود غلبه کنند ” نویسندگان : مارکوس اشمیت، برند کل هپ