پرورش مسئولیت پذیرى درکودکان

چطوری فرزند مسئولیت پذیر تربیت کنم؟
امروزه بسیارى از والدین از مسئولیت نپذیرفتن فرزندشان شکایت مى‌کنند و مرتب فرزندشان را سرزنش مى‌کنند و آن‌ها را مورد انتقاد و تنبیه قرار مى‌دهند.

اگر فرزند شما توجه کافى به مسئولیت هایى که به او واگذار مى‌شود، ندارد سعى کنید به جاى انتقاد و تنبیه، روحیه مسئولیت پذیرى را در او پرورش دهید. براى این کار ابتدا سعى کنید رفتارى داشته باشید که از فرزندتان انتظار دارید.

درباره روحیه مسئولیت پذیرى و تلاش براى انجام درست وظایف با کودکانتان صحبت کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که تعلیم بردبارى و مسئولیت پذیرى به مرور زمان صورت مى‌گیرد و شما نمى توانید در یک لحظه از کودکتان فردى مسئول و سختکوش بسازید و این کار عملی نیست. وقتى ناتوانى یا حتى کوتاهى کودک را در مقابل انجام وظایفى که به او سپرده شده مى‌بینید، به جاى سرزنش در مورد نوع رفتارش با او صحبت کنید.

از او بخواهید دامنه توجه اش را گسترش دهد. به او بیاموزید براى انجام مسئولیتى که به او سپرده اید تمرکز و از توانایى هایش استفاده کند. به او بگویید که از نظر شما فرد توانایى است و مطمئن هستید مى‌تواند کارى که به او سپرده شده را انجام دهد. از او حمایت کنید و به او احترام بگذارید. فرزند خود را تشویق کنید در اجتماع حضور بیشترى داشته باشد و به دیگران کمک کند. به او بیاموزید در کارهاى گروهى شرکت کند. به او کمک کنید تا درک درستى از فعالیت هاى گروهى با همسالان خود بیابد.

اگر او به این درک درست برسد مى‌آموزد که باید به دیگران احترام بگذارد و مسئولیت هاى خود را به درستى انجام دهد. هیچ گاه به او نگویید ما همه مانند یکدیگر هستیم چون ما واقعاً با هم تفاوت داریم. به او بگویید ممکن است بتواند کارى را بهتر از همسالان دیگرش انجام دهد همان گونه که گاهى آنها بهتر از فرزند شما کارى را انجام مى‌دهند.

شاید بپسندید:  متن شعر روز اربعین حضرت زینب(س)

زمانى که فرزندتان توانست از عهده مسئولیت خود برآید، مى‌توانید جایزه اى براى او در نظر بگیرید اما باید زمان و مکان درستى را براى جایزه دادن انتخاب کنید. به طورى که او متوجه نتیجه خوب کارى که انجام داده بشود.

منبع : روزنامه ایران