چگونه غذا خوردن را به کودک یاد بدهیم؟

چطوری غذا خوردن را به کودک یاد بدم؟
اغلب کودکان ۹-۸ ماهه قادرند به تنهایی بنشینند، به همین دلیل بهتر است اگر سر میز غذا می‌خورید، صندلی بلندی برای کودک تهیه کنید تا او بتواند در کنار شما غذایش را بخورد، و اگر هم زمین غذا می‌خورید، پارچه ای سفید و پاکیزه زیر کودک پهن کنید تا از پراکنده شدن غذا عصبانی و ناراحت نشوید.

داشتن برنامه ای منظم برای غذا خوردن به کودک کمک می‌کند تا رفتارهای صحیح تغذیه ای را از شما و اعضای خانواده اش فرا بگیرد این عمل به رشد مهارت‌های اجتماعی او نیز کمک می‌کند و موجب ارتباط راحت تر و بیشتر او با دنیای بزرگترها می‌شود.

در نظر داشته باشید کودکان به تدریج یاد می‌گیرند که چگونه باید غذای شان را بجوند و قورت بدهند. از این رو شما می‌توانید غذاهای او را ابتدا آب پز و نرم کنید تا لثه‌های و دندان‌های تازه درآمده ی او بتوانند قدرت کافی برای جویدن آن پیدا کنند. یادگیری جویدن برای کودک کاری مهم و دشوار است، تا حدی که از اگر نتواند غذا را به اندازه ی کافی نرم و خرد کند، آن را تف می‌کند. دادن تکه ای نان نرم، دانه‌های ماکارونی می‌تواند تمرینی برای جویدن و قورت دادن کودک باشد. کودک در نه ماهگی می‌تواند تکه‌های برخی از غذاها را (مثل سیب زمینی و یا هویج پخته) با دست بگیرد و به دهان بگذارد.

هماهنگی بین حرکت دست و چشم کودک (قدرت بینایی و حرکت ماهیچه‌های کوچک انگشت ها) به تدریج افزایش می‌یابد و او می‌تواند خوراکی‌های ریز (مثل دانه‌های انگور و تکه‌های خرد شده ی میوه ها) را به دهان ببرد.

از حدود ۱۴-۱۲ ماهگی که دندان‌های آسیای کودک به تدریج رشد می‌کنند و بیرون می‌آیند، کودک می‌تواند غذاهای سفت تری را بجود و قورت دهد. ترشح بزاق دهان کودک نیز در یک سالگی بیشتر شده است می‌تواند به نرم شدن غذا و راحت فرو دادن آن کمک کند.

شاید بپسندید:  احکام زيارت کردن امام رضا علیه السلام و ائمه اطهار چیست؟

اغلب کودکان از حدود ۵/۱ سالگی به بعد می‌توانند غذاهای بزرگترها را بخورند البته شاید بهتر باشد نمک یا شکر غذای آنها کمتر از نمک یا شکر غذای سایرین باشد. در مواردی هم مادر / پدر می‌توانند غذایی مطابق میل و سلیقه ی کودک درست کنند تا تعادلی در برنامه ی غذایی او ایجاد نمایند.