فواید گِل‏بازی در کودکان چیست؟
فواید گِل‏بازی در کودکان چیست؟
۱ـ رشد و پرورش خلاقیت

خلاقیت و نوآوری کودک غالبا در زمان‏هایی شکوفا می‏شود که آزادی عمل دارد، می‏تواند قوه ی تخیل خویش را برای ساختن چیزی به کار اندازد.

 

از آنجا که بازی با گِل رس طبق الگو و مدل خاصی نیست کودکان می‏توانند به آفرینش دست بزنند، همچنین به دلیل قابلیت انعطاف و نرمی گِل می‏توانند به هر صورتی که بخواهند آن را شکل بدهند و خیلی سریع می‏توانند خراب کنند.

۲ـ رشد و پرورش گویایی

باید به کودکان فرصت داد از راه گِل‏بازی، مجسمه‏سازی و … احساسات و عقاید خویش را بیان کنند. در بازی با گل رس کودک می‏تواند فکر کند، تصمیم بگیرد و با کمک قوه ی تخیل و تصورش چیزی بیافریند و در پایان، احساس رضایت کند و درباره ی ساخته‏هایش صحبت کند. احساس رضایت ناشی از ساختن بسیار پراهمیت است.

علاوه بر آنکه کودک در مورد ساخته‏اش داستان‏سرایی می‏کند، به افکارش هم نظم و ترتیب می‏دهد. زمانی که کودکان در حال گِل‏بازی هستند، برای دوستان‏شان صدا در می‏آورند، یا ممکن است خواسته باشند با کارهایی مثل پختن، خوردن، مهمانی و جشن، خود را مشغول کنند.

۳ـ رشد و کنترل اعصاب و عضلات

بیشتر کارهایی که با گل انجام می‏گیرد با به کارگیری انگشت و دست می‏باشد. فشار دادن، ضربه زدن، جدا کردن، غلطاندن، قطعه قطعه کردن، به همدیگر متصل کردن و… به رشد عضلات کمک می‏کند و باعث می‏شود کودک تجربه‏های آسان و موفقی برای خود کسب نماید.

۴ـ رشد و پرورش مهارت‏های اجتماعی

وقتی چند کودک با همدیگر گل‏بازی می‏کنند از شراکت و داد و ستد برای ساختن چیز مورد علاقه‏شان لذت برده و مهارت‏های اجتماعی‏شان پرورش پیدا می‏کند.

۵ـ پرورش قدرت تجسم هندسی و فضایی

کار با گل رس زمینه ی پرورش ادراک فضایی و هندسی کودک را افزایش می‏دهد چون کودک می‏تواند صورت‏های فضایی و هندسی را به صورت عینی خلق کرده و مشاهده کند؛ مثلاً ساخت یک جعبه، چمدان، آدم، مربع، مستطیل، دایره و… همه این مفاهیم را می‏تواند از طریق گل‏بازی عینیت بخشد و با مفاهیمی مانند نرمی، سفتی، زبری، سختی، سبکی، سنگینی، طول، سطح و حجم آشنا گردد.

شاید بپسندید:  آیا جوهر های پنج‌گانه در نظریه حرکت جوهری می توانند به یکدیگر وابسته باشند؟

کودکان به هنگام گل‏بازی یک توپ حلقه‏ای کامل گِلی را به جای سر و یک مستطیل را به جای بدن می‏گذارند و با درست کردن باریکه‏هایی به عنوان دست و پا به ساخت آدمک می‏پردازند.

۶ـ پرورش حس لامسه

خاصیت نرمی و شکل‏پذیری طبیعی گل رس جاذبه قوی برای کودکان در هر سنی دارد. هر یک از حواس که بیشتر در معرض محرکات محیطی قرار بگیرد، کاربرد و مهارت آن افزایش می‏یابد. گل رس علاوه بر تمامی مزایای دیگری که برای کودک دارد حس لامسه کودک را پرورش داده و زمینه درک و فهم حس لمس کردن را برای او فراهم می‏کند و مفاهیمی مانند سفت، سخت، نرم، زبر، مرطوب، خشک و… را برای کودک معنی‏دار می‏کند.

کودکان وقتی با گل رس کار می‏کنند مفاهیم نرم و سخت را تجربه می‏کنند. کودک با مقداری آب مخلوط کردن به خاک رس در می‏یابد که خاک رس می‏تواند تبدیل به گل شده، گلِ درست شده می‏تواند خیلی شُل (نرم) یا خیلی سفت (سخت) باشد.

«پیامبر اکرم(ص) بر کودکانی عبور کرد که مشغول خاک‏بازی بودند. بعضی از اصحاب، کودکان را از بازی با خاک نهی کردند. پیامبر فرمود: بگذارید بازی کنند، خاک بهار کودکان است. » (مجمع‏الزوائد، ج۸، ص۱۵۹)

البته بدیهی است که بهداشت کودکان در کنار آن نباید فراموش شود و این مسئله جداگانه ای است که نباید با مباحث گذشته خلط شود.

منبع: سایت دانلود بوک