نام کتاب: روزهای فاطمه (س)
دانلود کتاب شرح خطبه ی فدک حضرت زهرا
توضیحات: شرحی بر خطبه ی فدک حضرت زهرا (س)

موضوعات: شرح خطبه ی فدک، اضطرار به ولی، وضعیت عرب قبل از بعثت، خصوصیات حضرت علی، تحولات بعد از رحلت رسول اکرم، فقه حضرت فاطمه، عوامل اعراض از رسول الله، عظمت مصیبت رسول، عظمت مصیبت رسول، دعوت به قتال، انصار در نگاه فاطمه، دانلود ترجمه ی خطبه فدک، فدک از اموال فاطمه و …

در این کتاب ارزشمند شرحی بر خطبه ی فدک حضرت زهرا و ماجرای فدک و ترجمه خطبه ی فدک تهیه شده است. این کتاب ارزشمند اثر استاد صفائی حائری بوده و ایشان من جلمه در این کتاب می فرمایند:

فدک از اموال فاطمه (س)

حرفم این است که فدک یا در دست فاطمه (س) بوده و یا نه. و آیا هنوز جزء اموال رسول خدا به شمار می رفته است؟

اولا، با توجه به بیان حضرت امیر در نهج البلاغه که می فرمایند «بلی کانت فی ایدینا فدک» مشخص می شود که فدک در دست فاطمه (س) بوده و به ایشان واگذار و بخشیده شده بود و فاطمه (س) سال ها از آن برداشت می کرده و عاملین او بر ضیعه ی فدک کار می کرده اند. این طور نیست که جزء اموال رسول باقی مانده باشد و ارث به حساب آید. بلکه واگذار شده بود و عطیّه ی رسول عزیز به فاطمه (س) بوده و در دست فاطمه (س) بوده است. ید که دلیل نمی خواهد و آنچه که در دست توست برای توست و احتیاج به سند ندارد. پس معنا ندارد که از او گرفته شود و خرج سپاه و سلاح و قتل و قتال مسلمین گردد. اگر بنا بود چنین حرکتی شود در زمان خود رسول الله می شد، دیگر اجماع مسلمین چه معنا دارد که مال کسی را که در دست اوست از او بگیرند و خرج امور دیگری نمایند.

شاید بپسندید:  دانلود برگزیده تفسیر نمونه سوره احزاب با فرمت ورد و پی دی اف

ثانیا، اگر فدک در دست فاطمه نبود و از اموال رسول خدا به شمار می رفته، چنانکه ابوبکر ادعا می کند؛ پس ایات کتاب عزیز که دلالت بر ارث می کنند که انبیاء، هم ارث می گذارند و هم ارث می برند، چه می شود. اینجاست که فاطمه (س) آشوبد و خیلی سنگین برخورد می کند.

برای دانلود این کتاب ارزشمند از لینک زیر استفاده نمایید.
شرح خطبه ی فدک حضرت زهرا