دانلود کتاب ذهنیت و زاویه ی دید استاد علی صفائی حائری
دانلود کتاب ذهنیت و زاویه ی دید استاد علی صفائی حائری

نام کتاب ذهنیت و زاویه ی دید
تعداد صفحات: ۲۶۰

فرمت: pdf

موضوع نقد کردن و نقد ادبیات داستانی

نویسنده علی صفائی حائری

ذهنیت و زاویه دید مصداقی از اندیشه های استاد علی صفایی حائری در زمینه نقد است که پیش از این در کتاب پنج جلدی «روش نقد» و «استاد و درس» که جلد دوم آن به ادبیات، هنر و نقد اختصاص دارد، مطرح شده است. آن چه در این کتاب مبنایی، بیش از هر چیزی مورد تأکید قرار گرفته است، ارایه ی معیارها و میزان های ثابت نقد است که تحت تأثیر شرایط گوناگون گرفتار کش و قوس نشود و بتواند در برابر موقعیت های مختلف امکان موضع گیری های مناسب را فراهم کند و مراجعه به دیگر آثار ایشان از جمله کتبا های «از معرفت دینی تا حکومت دینی» و «نامه های بلوغ»، بدون شک مخاصبان را با دنیای جدیدی از اندیشه و معرفت آشنا خواهد ساخت. دنیای که به رغم زیبایی و عمق، متأسفانه در هیاهوهای اغلب برای هیچ، کمتر شناخته شده است. چاپ جدید «ذهنیت و زاویه دید» با تفاوت هایی تقدیم خوانندگان گرمی شده است.

اولا این که استاد حائری پیش از رحت- که در آخرین سفر مکرر بیش از سی ساله ی خود به مشهد مقدس اتفاق افتاد- بر مقدمه ی کتاب افزوده اند و مراد خویش را از مفهوم ذهنیت و زاویه ی دید توضیح داده اند. ثانیا این که از میان دست نوشته های ایشان که در حواشی کتاب ها و یا به صورت جداگانه موجود است، نقد های دیگری انتخاب و بر این مجموعه اضافه شده است. نقد داستان های «سمفونی مردگان» و «سال بلوا» اثر «عباس معروفی»، داستان ها «ورقاء» و «نغمه در زنجیر» اثر «میثاق امیر فجر» و «سفر با شاعر» اثر «محمد مسعود شکویی» از این جمله اند.

شاید بپسندید:  دانلود برگزیده تفسیر نمونه سوره ص با فرمت ورد و پی دی اف

با هجوم علم و غرور صنعت و ظهور انقلاب ها، مبارزه ای که آغاز شده بود و آن را مذهب آغاز کرده بود، علیه مذهب به طور گسترده جا افتاد و انی با رمبارزه به محکمه ها و سخنرانی ها و نوشته های علمی و فلسفی و کلامی، محدود نشد، به ادبیات پا کشید که بتواند زنجیر مذهب و خرافه و ارتجاع را از دست و پای توده ی مردم باز کند.

از چند نویسنده ی مذهبی که بگذریم، به طور کلی نویسندگان غربی و شرقی، ضد مذهب و یا لا مذهب بودند و در آزادی الحادی زندگی می کردند و طرح زندگی را می ریختند و یا به نوعی عدالت انسانی و حتی به عرفان آزاد و اخلاق عقلی روی می آوردند و از مذهب بودایی و ودایی الهام  می گرفتند.

در ایران هم همین خصلت بی دین و یا ضد دینی تمام فضای ادبیات تقریبا صد ساله ی ما را پوشانده است. از «آخوند زاده» و «مراغه ای» و «طالبوف» گرفته تا «میرزا آقا خان» و «صادق هدایت» و «بزرگ علوی» تا «به آذین» و «طبری» و «صادق چوبک» و … البته برخی از این نویسنده های آزاد و مارکسیست و اگزیستانسیالیست، خصلت ضد مذهبی ندارند و لا مذهب هستند و بعضی از سال های چهل و پنجاه و شصت به تحول های اساسی و بازگشت های بنیادی روی می آورند.
دانلود کتاب ذهنیت و زاویه ی دید