دانلود کتاب ده گفتار شهید مطهری
دانلود کتاب ده گفتار شهید مطهری
نام کتاب: ده گفتار

نویسنده: شهید مطهری

موضوعات اصلی کتاب: تقوا در لغت، معنی و حقیقت تقوا، تقوا در نهج البلاغه، ارزش و اثر تقوا، تقوا و بهداشت. دو اثر بزرگ تقوا، اثرات تقوا، اثر تقوا در روشن بینی، اثر تقوا در حکمت عملی، راز تأثیر تقوا در روشن بینی، آیا هوش غیر از عقل است. قلمروی دایره احتساب، علت بی تفاوتی مردم نسبت به امر به معروف چیست، اجتهاد ممنوع چیست، اجتهاد مشروع چیست، علت پیدایش اخباریگری در شیعه، مبارزه مجتهدین با اخباریگری، مبارزه وحید بهبهانی با اخباریگری، دیدگاه صاحب حدائق به اخباریگری، دیدگاه شیخ انصاری به اخباریگری، تأثیر جهان بینی در فتوای مجتهد چیست، امتیاز شیعه از مرجعه، حدیث وجوب یادگیری علم، وضع ملل مسلمان از نظر سواد و بی سوادی، علت عمل نکردن به دستورات دینی درباره  علم، کدام علم مورد تأکید دین است، نظر اسلام در مورد تحصیل زن، انواع مسئولیت، علت اختلاف معجزات پیامبران چیست، درد نسل جوان امروز چیست؟ علل گرایش به مکتب های الحادی چیست؟، تأثیر اسلام در تحول و تکامل خطابه، حاج رحیم ارباب اصفهانی و نماز جمعه، وظیفه خطیب نماز جمعه، روایت امام رضا درباره خطبه ی نماز جمعه، اقسام خطابه، تأثیر مجالس وعظ متصوفه در مجالس وعظ شیعه، وعظ و خطابه در نهج البلاغه، ضرورت اصلاح وضع مرثیه خوانی، ضرورت اصلاح امر به معروف و …

توضیحات مختصر در مورد کتاب:

آنچه در این کتاب ملاحظه می شود، مجموعه ی ده سخنرانی یا مقاله از استاد شهید مطهری است. در این کتاب در مورد موضوعات بسیار زیاد و ارزشمندی سخن گفته شده است. من جمله این استاد بزرگوار در مورد تقوا می فرمایند:

تقوا از کلمات شایع و رایج دینی است؛ در قرآن کریم به صورت اسمی و یا به صورت فعلی، زیاد آمده است. تقریبا به همان اندازه که از ایمان وعمل نام برده شده و یا نماز و زکات آمده و بیش از آن مقدار که مثلا نام روزه ذکر شده، از تقوا اسم برده شده است. در نهج البلاغه از جمله کلماتی که زیاد روی آن ها تکیه شده کلمه تقوا است. در نهج البلاغه خطبه ای طولانی به نام خطبه متقین است. این خطبه را امیر المؤمنین در جواب تقاضای کسی ایراد کرد که از او خواسته بود توصیف مجسم کننده از متقیان بکند.

شاید بپسندید:  دانلود کتاب آشنایی با قرآن جلد ۱۲

برای مطالعه این کتاب ارزشمند از لینک زیر استفاده کنید.
دانلود کتاب ده گفتار شهید مطهری