دانلود کتاب حماسه حسینی جلد ۱و۲
دانلود کتاب حماسه حسینی جلد 1و2
نام کتاب: حماسه حسینی

نویسنده: شهید مطهری

موضوعات اصلی: معنی حماسه چیست، تاریخچه کربلا، مشخصات حماسه ی مقدس، روح بزرگ، درس های آموزنده قیام کربلا، تحریفات در واقعه ی کربلا، انواع تحریم، تحریف از نظر موضوع، کتاب لؤلؤ و مرجان، عوامل تحریف، تحریفات معنوی حادیثه ی کربلا، ماهیت قیام حسینی، نهضت چند ماهیتی، تحقیق واقعه عاشورا شهید مطهری، ماجرای خلیفه شدن عثمان، عوامل مؤثر در نهضت حسینی، مراحل امر به معروف و نهی از منکر، اقسام امر به معروف و نهی از منکر، ملحق شدن حر به امام حسین (ع)، مقام ثبوت و مقام اثبات، مظاهر امر به معروف و نهی از منکر، مسئله فلسطین، تبلیغ در نهضت حسینی، فرق تبلیغ با امر به معروف و نهی از منکر، روش های صحیح تبلیغ، روش های تبلیغی شهادت امام حسین (ع)، زنان قدیسه در قرآن، تجلی زینب از عصر عاشورا , ریشه های تاریخی حادثه کربلا، قیام های مقدس، علل تقدس یک نهضت، دعاهای امام حسین در ایام کربلا درباره اشخاص، قسه زینب بنت اسحاق، جمله های امام حسین به ابوذر، عوامل تقویت شخصیت امام حسین علیه السلام و …

توضیح درباره کتاب: موضوع بحث «حماسه ی حسینی» است. کلمه حماسه» به معنی شدت و صلابت است و گاه به معنی شجاعت و حمیّت استعمال می شود. علمای شعر شناس، منظومه هیا شعری را از نظر محتوا یعنی از نظر نوع معنی و هدف شعر به اقسامی تقسیم می کنند؛ بعضی از منظومه ها را منظومه هیا غنایی، بعضی را منظرومه های حماسی، بعضی را منظومه های وعظی و اندرزی بعضی را منظومه های رثایی و بعضی دیگر را منظومه های مدحی می گویند.

اشعاد حماسی اشعار دیگری است که معمولا آهنگ خاصی را می پذیرد. شعر حماسی شعری است که از آن بویی از غیرت و شجاعت و مردانگی می آید، شعری است که روح را تحریک می کند و به هیجان می آورد.

شاید بپسندید:  دانلود برگزیده تفسیر نمونه سوره عصر با فرمت ورد و پی دی اف

شخصیت های حماسی که اغلب در منظومه های افسانه ای مثل رستم و اسفندیار و یا شخصیت های واقعی مثل جلال الدین خوارزمشاه در تاریخ ایران. غالبا قهرمانان یک قوم، اعم از واقعی و افسانه ای، از آن نظر که انتساب به آن قوم دارند، احساسات آن مردم را تحریک می کنند. اصولا قهرمان دوستی و قهرمان پرستی جزء سرشت بشر است، مخصوصا وقتی که قهرمان، تعلقی هم به انسان داشته باشد که انسان بخواهد به او افتخار کند.

حسین علیه السلام یک شخصیت حماسی است اما نه آن طور که جلال الدین خوارزمشاه یک شخصیت حماسی است و نه آن طور که رستم افسانه ای یک شخصیت حماسی است.

برای دانلود این کتاب ارزشمند از لینک زیر استفاده نمایید.

حماسه حسینی جلد 1

کتاب حماسه حسینی جلد ۱

کتاب حماسه حسینی جلد 1و2

کتاب حماسه حسینی جلد ۲