دانلود کتاب آشنایی با قرآن ۱
دانلود کتاب آشنایی با قرآن جلد یک
نویسنده: شهید مطهری

تعداد صفحات ۸۴

موضوعات: شناخت قرآن، اقسام شناخت قرآن، شناخت سندی یا انتسابی، شناخت تحلیلی، شناخت ریشه ای، اصالت های سه گانه ی قرآن، شرایط آشنایی با قرآن، آیا قرآن شناختنی است،  شناخت تحلیلی قرآن، قرآن خود را چگونه معرفی می کند، آشنایی با زبان قرآن، مخاطب های قرآن، عقل از دیدگاه قرآن،  دلایل سندیت عقل در قرآن، فلسفه احکام قرآن، نظر قرآن درباره ی قلب، تعریف قلب، خصوصیات قلب و …

مقاله ای که پیش رو دارید حاصل پنج سخنرانی استاد شهید آیت الله مطهری در دانشگاه صنعتی شریف می باشد.

شناخت قرآن بنا بود مدخلی باشد برای یک رشته از بحث های عمیق و اساسی عقدتی که عبارت بود از: خدا در قرآن، قرآن در قرآن، پیامبر در قرآن، انسان در قرآن،  تاریخ در قرآن، شناخت در قرآن و … که مجموعه ای پر شماره و غنی از معارف و اندیشه هایی را که در اسلام، این آخرین و کاملترین پیام الهی مندرج است در بر می گرفت.

شناخت قرآن بر هر فرد عالم به عنوان یک فرد عالم و برای هر فرد مؤمن به عنوان یک فرد مؤمن، امری ضروری و واجب است. اما برای یک عالم انسان شناس و جامعه شناس، شناخت قرآن از آن جهت ضروری است که این کتاب در تکوین سرنوشت جوامع اسلامی و بلکه در تکوین سرنوشت بشریت مؤثر بوده است. نگاهی به تارین این نکته را روشن می کند که عملا هیچ کتابی به اندازه ی قرآن بر جوامع بشری و بر زندگی انسان ها تأثیر نگذاشته است و به همین جهت است که قرآن خود به خود وارد حوزه ی بحث جامعه شناسی می شود و جزو موضوعات مورد بررسی این علم قرار می گیرد.

برای دانلود این کتاب ارزشمند از لینک زیر استفاده نمایید.
دانلود کتاب آشنایی با قرآن جلد یک

شاید بپسندید:  دانلود برگزیده تفسیر نمونه سوره فلق با فرمت ورد و پی دی اف