اصول طراحی اتاق کودک

اصول طراحی اتاق کودک
فرآیند رشد انسانها، در کودکی، تاثیر بسزایی در شخصیت آنان دارد. متخصصان می گویند شخصیت هر انسان در سال اول زندگی او شکل می‌گیرد، فرآیند رشد کودک در سالهای اولیه زندگی متاثر از عوامل بسیاری است.

طراحی اتاق کودک می‌بایست با روحیه کودکان در تطبیق باشد و باید طوری طراحی شود که تا مدرسه رفتن کوک مورد استفاده قرار گیرد از این رو در طراحی فضاهای کودکان، شناخت کودک اهمیتی خاص می‌یابدو از آنجائی که کودکان دنیای تخیلی خاص خویش را دارند، بسیاری از آنان در سنین زیر ۵ سال دنیا را آنطور که باید باشد مجسم می‌کنند، نه انگونه که هست و همین امر باعث می‌شود محیط کودکان آن فضائی نباشد که معمار بدون شناخت، آن را طراحی می‌کند.

 

از این رو بهترین فضا‌ها جهت کودکان می‌بایست، رنگارنگ، جاذب، پر مشغله و منظم، پر نشاط ولی با این حال آرامش بخش و در عین حال بی خطر باشد.

مشورت:با کودک خود صبحت کنید و فعالیتهای مورد علاقه او را بیابید و توجه نمائید او از چه چیزهائی لذت می‌برد. از صفات منحصر بفرد او به دقت مطلع شوید و بیابید که دوست دارد محیطش چگونه آراسته شود.

کودکان باید کمک کنند تا محیط خود را بیا فرینند، بدین گونه آنها یاد می‌گیرند، مسئولیت پذیر بوده و برای بثمر رساندن کیفیت استعداد وجودی خود کوشش نمایند.

مقیاس و مبلمان : طراحی فضای منطبق با شرایط کودکان به طور قطع بستگی به شناخت کافی از ویژگی‌های رشد آنان دارد. خصوصیات جسمی و روانی کودکان در مراحل مختلف رشد، اساس برنامه ریزی فضا و طراحی برای آنان است. اندازه میز و صندلی، کمد‌های اسباب بازی و نیز ارتفاع مناسب دستگیره درها، دستشوئی ها، شیر‌ها و… ضروری است. اگر فضا و عناصر آن متناسب با اندازه‌های کودکان باشد، آن‌ها به سادگی می‌توانند از فضا‌ها و وسایل مربوط به خود استفاده کنند.

شاید بپسندید:  معنی و مفهوم محبت چیست؟

تقسیمات فضا: اتاق کودک باید به طریقی چند منظوره طراحی شود و از آنجائی که کودکان از اتاقشان برای بسیاری از فعالیتها در کنار استراحت و خواب استفاده می‌کنند، تقسیمات و قلمرو‌های خاص و مشخص خود را طلب می‌کند. از قبیل فضائی برای مطالعه و بازیهای مهیج و همچنین فضائی برای سرگرمی. فضای بازی باید در کنار فضای خواب و استراحت کودک و در ارتباط مناسب با آن طراحی شود.

محدودیت ها: کودک در این مرحله کنجکاو و بی باک است، تا آنجائیکه آنها هیچگونه اطلاعی از خطر ندارند. از این رو با ایجاد قفسه‌ها نه تنها اشیا ئی مانند بطری و دارو در ارتفاعی مناسب و بدور از دست کودک در امان است بلکه محیط نیز نظمی دوچندان می‌یابد.

رنگ: رنگهای روشن به چشم بچه‌ها با شکوه هستند. برای دیوارها از کاغذ دیواری رنگی و یا رنگ شاد استفاده کنید و رنگ و بافت را به آنها اضافه نمائید.

کودکان رنگهای تابناک و درخشنده را دوست دارند. اما شما میتوانید با به کار بردن رنگهای شاد و تابناک در روی هر دیوار محدوده‌های رنگی را نیز معین کنید. رنگهای شاد و شفاف و آزاد، تصور کودکانه را بر می‌انگیزند و آنان را به آفرینش و خلاقیت تشویق می‌کنند.

روشنائی: فضاهائی با نور طبیعی و شفاف اثر مثبت بر کودکان دارند. بعبارت دیگر اتاق‌های تاریک با نور مصنوعی و نامناسب اثر منفی در پی خواهند داشت.

پنجره ها: پنجره و جهت آن در اتاق کودک اهمیتی ویژه دارد. از طریق آن نور به داخل می‌تابد و شادابی و سحرخیزی را به بار می‌آورد.

البته لازم به ذکر است که هر کس با توجه به امکاناتی که در دست دارد باید سعی کند که بهترین فضا را برای کودکانش فراهم کند.