پوسیدگی دندان کودک باید پُر شود؟

آیا پوسیدگی دندان کودک باید پُر شود؟
چشم بستن برای چند ماه

– بچه من ۶ سال دارد و یکی از دندان های شیری پیشین بالای او پوسیدگی دارد. می خواستم بدانم با توجه به اینکه تا یک سال دیگر دندانش خواهد افتاد و با توجه به هزینه های بالای دندانپزشکی، اصلاً لازم است دندانش پر شود؟

پاسخ) در مورد پوسیدگی دندان ابتدا باید توجه داشت که این موضوع می تواند یک اخطار باشد، اخطار برای عدم رعایت بهداشت دهان. در عین حال پوسیدگی خود محلی عفونی است که میزان باکتری های پوسیدگی ‌زا را در دهان افزایش می دهد. پس لازم است با مشاهده ی اولین پوسیدگی، مراقبت بیشتری در مورد بهداشت دهان داشته باشیم تا دندان های دیگر دچار پوسیدگی نشوند.

نکته دوم اینکه اگر دندان شیری پوسیده منجر به آبسه شود، می تواند باعث آسیب به دندان دائمی ای شود که زیر آن وجود دارد، پس در این گونه موارد، باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کرد؛ البته برای رفع نگرانی در مورد هزینه های بالای دندانپزشکی، باید این نکته را متذکر شد که اگر پوسیدگی دندان شیری بسیار جزئی باشد یا کمتر از ۶ ماه دیگر به افتادن دندان مانده، می توان با شرط رعایت دقیق‌تر بهداشت دهان، از پر کردن دندان صرف‌ نظر کرد؛ البته تشخیص این دو مورد فقط از عهده دندانپزشک برخواهد آمد، چرا که گاهی اوقات، ظاهر دندان پوسیدگی کوچکی دارد، اما پوسیدگی از زیر به قسمت های داخلی تر نفوذ کرده است. در این موارد، ممکن است مادر بر مبنای ظاهر دندان این طور نتیجه‌گیری کند که پوسیدگی جدی نیست، اما زمانی متوجه اشتباه خود شود که به عصب برسد. پس در این موارد به هیچ‌عنوان خودتان تصمیم نگیرید.

منبع: پرسش و پاسخ با دندانپزشک معتبر

شاید بپسندید:  احکام یائسگی و حاملگی در بانوان